Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 lipca 2021 r., sygn. II SA/Lu 263/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Asesor sądowy Marcin Małek (sprawozdawca) Protokolant Sekretarz sądowy Marzena Okoń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lipca 2021 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia [...] r. nr [...]

Uzasadnienie

Prezydenta Miasta C. decyzją z [...] r., wydaną na postawie przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm. dalej: u.ś.r.), odmówił A. S. (dalej również jako: strona, skarżąca) przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku ze sprawowaniem opieki nad matką J. P. (ur. [...] r.).

Jako przyczynę odmowy przyznania wnioskowanego zasiłku organ pierwszej instancji wskazał treść art. 16a ust. 1 u.ś.r, wyjaśniając, że zakres sprawowanej opieki nie jest tak czasochłonny i nie wymaga rezygnacji z aktywności zawodowej. Wszelkie wykonywane czynności - w ocenie organu - strona może pogodzić z pracą zarobkową.

Z decyzją tą nie zgodziła się skarżąca, która wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W jego treści zarzuciła organowi wadliwe ustalenia, podnosząc, że matka wymaga stałej opieki, którą ona sprawuje. Dodała, że matka ma problemy z kręgosłupem, chodzeniem - porusza się o lasce, czasami trudno jej wstać z łóżka i wtedy zostaje z nią na noc. Ponadto w okresie zimowym opiekuje się matką u siebie w domu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: Kolegium) decyzją z [...] r. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy przychylił się do stanowiska organu pierwszej instancji, że opieka sprawowana przez skarżącą nad matką nie jest na tyle intensywna, że wyklucza aktywność zawodową skarżącej. W tym zakresie wskazał, że z założenia specjalny zasiłek opiekuńczy ma charakter rekompensaty za niepodejmowanie zatrudnienia lub rezygnacji z aktywności zawodowej na rzecz sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, stąd bezsporne jest, że winien istnieć związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy niepodejmowaniem zatrudnienia, a podjęciem opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Zdaniem Kolegium w przedmiotowej sprawie taki związek nie zachodzi. W światle ustaleń wywiadu środowiskowego szereg podstawowych czynności J. P. wykonuje samodzielnie. Samodzielnie się ubiera i dba o higienę osobistą, sporadycznie wymaga pomocy przy kąpieli. Jest w stanie sama przygotować posiłek, pamięta o zażywaniu leków. Potrzebuje pomocy córki tylko w przyniesieniu opału, dotarciu do lekarza, biblioteki, a także w załatwianiu spraw urzędowych czy tez robieniu zakupów. Tym samym pomoc strony zasadniczo sprowadza się do wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego, jakie wykonuje się zwykle w każdym gospodarstwie domowym, również w tych rodzinach gdzie wszyscy członkowie pracują. Zatem skarżąca mogłaby podjąć pracę i jednocześnie zajmować się matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00