Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 lipca 2021 r., sygn. II SA/Gd 227/21

Kombatanci

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 lipca 2021 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 8 lutego 2021 r., nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 25 listopada 2020 r., nr [...], 2. zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

J. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 8 lutego 2021 r., utrzymujące w mocy decyzję tego organu z dnia 25 listopada 2020 r., w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z dnia 2 czerwca 2020 r. J. K. zwrócił się do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie uprawnień kombatanckich. Wnioskodawca wskazał, że w listopadzie 1939 r. rodzina jego matki została deportowana do obozu przejściowego w T., a następnie do T. We wrześniu 1941 r. matka wnioskodawcy została zabrana i trafiła do obozu przejściowego w Ł., skąd została wywieziona na przymusowe roboty do miejscowości A. niedaleko P. Tam urodził się wnioskodawca w dniu 3 stycznia 1942 r.

Decyzją z dnia 25 listopada 2020 r., nr [..], Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił wnioskodawcy przyznania uprawnień kombatanckich. Organ wskazał, że do wniosku zostało dołączone pismo z Archiwum Państwowego z dnia 6 marca 2020 r. zawierające informacje o tym, że rodzina wnioskodawcy została deportowana do pracy przymusowej w Niemczech w listopadzie 1940 r. W piśmie tym poinformowano o istnieniu obozu przejściowego przy ul. S. w Ł., gdzie przeprowadzano selekcję ludności pod względem przydatności do zniemczenia, ale nie zawiera ono potwierdzenia, że matka wnioskodawcy przebywała w tym obozie przejściowym we wrześniu 1941 r. Ponadto, do wniosku dołączono również kopie aktu urodzenia wnioskodawcy oraz kartę pobytu matki wnioskodawcy w Niemczech. Z dokumentów tych nie wynika, żeby matka wnioskodawcy przebywała w obozie przejściowym w Ł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00