Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 lipca 2021 r., sygn. III SA/Gd 107/21
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Paweł Mierzejewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 lipca 2021 r. sprawy ze skargi M. P. na postanowienie Nadleśniczego Nadleśnictwa z dnia 14 grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia odwołania od szacowania szkody łowieckiej 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2.zasądza od Nadleśniczego Nadleśnictwa na rzecz skarżącego M. P. kwotę 580 ( pięćset osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Nadleśniczy Nadleśnictwa postanowieniem z dnia 14 grudnia 2020 r. nr (...), działając na podstawie art. 59 § 2 w zw. z art. 58 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2018 r., poz.2096 , dalej jako "k.p.a.") w zw. z art. 46d ust.1 oraz art. 49 a ust. 1 ustawy Prawo łowieckie, odmówił M.P. przyjęcia odwołania od szacowania szkody łowieckiej na działce ewidencyjnej (...) i (...) uszkodzonej przez dziki, stwierdzonego protokołem nr (...) z dnia 28 listopada 2020 r.
Organ wskazał, że w dniu 28 listopada 2020 r. Wojskowe Koło Łowieckie nr (...) w G. dokonało szacowania należącej do M.P. uprawy kukurydzy na ziarno uszkodzonej przez dziki , położonej na działce (...) i (...) . Oszacowanie ostateczne zostało stwierdzone protokołem nr (...) z dnia 28 listopada 2020 r. W dniu 9 grudnia 2020 r. M.P. wniósł odwołanie od dokonanego szacowania ostatecznego szkody. Organ stwierdził, że w odwołaniu znajduje się informacja , że uszkodzona uprawa została przez poszkodowanego skoszona, co uniemożliwia komisji szacującej z Nadleśnictwa przeprowadzenie szacowania odwoławczego na uszkodzonej uprawie.
W skardze wniesionej na powyższe postanowienie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku M.P. wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia. Wskazał, że wniósł odwołanie w terminie przewidzianym przepisami ustawy Prawo łowieckie. Ustawa ta pozwala na ustalenie wysokości odszkodowania w formie decyzji wydawanej przez nadleśniczego, od której w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia można wnieść powództwo do sądu powszechnego. W tej sytuacji istotne jest dopełnienie przez organ wszelkich zasad postępowania, zmierzających do zapewnienia stronie przysługujących jej praw. W tej sytuacji brak jest podstaw do wskazywania art. 58 i 59 k.p.a. dotyczących przywrócenia terminu. W sprawie nie był składany wniosek o przywrócenie terminu. Ponadto organ odmówił przyjęcia odwołania, skutkiem czego jest przyjęcie, że odwołanie nie zostało złożone i nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Organ nie będzie zajmował się merytorycznie ani treścią odwołania, ani poprawnością szacowania szkody przez koło łowieckie, co stoi na przeszkodzie zbadaniu poprawności wyliczeń szkody przez sąd powszechny .