Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 czerwca 2021 r., sygn. I SA/Ol 571/20

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Górska Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski asesor WSA Anna Janowska (sprawozdawca) Protokolant Specjalista Paweł Guziur po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2021r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy uchylenia po wznowieniu postępowania decyzji ostatecznej w przedmiocie podatku akcyzowego za styczeń - grudzień 2005r., grudzień 2006r. i luty 2007r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Spółka A wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w przedmiocie odmowy uchylenia po wznowieniu postępowania decyzji ostatecznej w przedmiocie podatku akcyzowego za styczeń-grudzień 2005 r., grudzień 2006 r. i luty 2007 r.

Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym sprawy:

Naczelnik, po rozpatrzeniu wniosku Spółki o zwrot podatku akcyzowego, decyzją z "[...]" określił zobowiązania w podatku akcyzowym za okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2005 r., grudzień 2006 r. i luty 2007 r. w łącznej kwocie 2.148.501 zł. Decyzja ta została wydana w oparciu o ustalenia postępowania, z których wynikało, że głównym przedmiotem działalności Spółki była produkcja i sprzedaż olejów silnikowych, smarów plastycznych i preparatów smarowych zawierających mniej niż 70% składników pochodzących z rafinacji ropy naftowej oraz olejów przemysłowych. Organ podatkowy stwierdził, że Spółka nie posiadała wymaganych oświadczeń uprawnionego nabywcy o przeznaczeniu sprzedawanych przez nią olejów smarowych (PKWiU od 23.20.18-04 do 23.20.18-09), do celów objętych zwolnieniem od akcyzy, nie dysponowała także dokumentami potwierdzającymi, że wyprowadzenie wyrobów ze składu podatkowego nastąpiło na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500 ze zm.), a tym samym sprzedaż olejów smarowych została dokonana bez dochowania warunków wynikających z § 13 ust. 2a-3 tego rozporządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00