Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 czerwca 2021 r., sygn. I SA/Lu 118/21

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca) Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Asesor sądowy WSA Agnieszka Kosowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi P. P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kosztów postępowania egzekucyjnego I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...] r. nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz P. P. kwotę [...]zł ([...] złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z [...] nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie obciążenia wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego.

Jak wynika z uzasadnienia powyższego rozstrzygnięcia, [...] lutego 2009 r. "A" w P. wystawił na H. G. tytuły wykonawcze o nr: [...] i [...], którymi objęto grzywnę w celu przymuszenia wynikającą z orzeczeń z [...] stycznia 2008 r. nr: [...] oraz [...] Następnie tytuły te przekazał Naczelnikowi [...] Urzędu Skarbowego w L. celem realizacji. Po ich otrzymaniu, Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego podjął próby zajęcia rachunków bankowych zobowiązanego w Banku Spółdzielczym w [...] i Banku Spółdzielczym w [...]. Zawiadomienia o zajęciu wraz z tytułami wykonawczymi doręczono zobowiązanemu [...] marca 2009 r. Zajęcia te okazały się nieskuteczne. Nieskuteczne okazały się też późniejsze próby zajęcia rachunków zobowiązanego w: [...] S.A., [...] S.A., [...], [...] oraz innej wierzytelności pieniężnej zobowiązanego w [...] S.A. W dniu [...] kwietnia 2015 r., organ egzekucyjny dokonał zajęcia innej wierzytelności pieniężnej w [...] Urzędzie Skarbowym w L.. Zawiadomienie doręczono zobowiązanemu [...] kwietnia 2015 r. Na poczet zajęcia zaksięgowania została kwota [...] zł. Niezależnie od powyższych czynności, poborcy skarbowi wielokrotnie (15 razy) udawali się pod adres zamieszkania zobowiązanego, w rezultacie czego sporządzano raporty o niemożności dokonania czynności oraz notatki w formie protokołu o stanie majątkowym. Organ egzekucyjny cyklicznie kierował też zapytania o udzielenie informacji do innych organów (wnioski do: Starostwa Powiatowego w L., CEPIK, Urzędu Gminy w G. Urzędu Miasta L., Starostwa Powiatowego w L., Centralnego Ośrodka Informatyki Oddział Terenowy w P., Starostwa Powiatowego w P., Inspektoratu ZUS w R. i Inspektoratu ZUS w M.). Weryfikacji pozostałych organ egzekucyjny danych dokonywał w oparciu o dostępne systemy informatyczne POLTAX, CZM, EKW, JPK i STIR. Ostatecznie ustalił, że jedynym sposobem ewentualnego zaspokojenia wierzyciela może być przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy w P. [...] Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr [...], o czym poinformował Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego pismem z [...] lipca 2019 r. Pismem z [...] października 2019 r. wierzyciel odpowiedział, że nie dysponuje środkami na pokrycie zaliczek związanych z prowadzeniem egzekucji z nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00