Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 10 czerwca 2021 r., sygn. II SA/Ke 352/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Banach (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Sędzia WSA Krzysztof Armański, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi B.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2020 r. znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 29 grudnia 2020 r. znak: [...] [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej też jako "Kolegium") utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Burmistrza [...]

i Gminy W. z dnia 10 września 2020 r. znak: [...], którą odmówiono B. D. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na matkę Z. A. na okres od 23 kwietnia 2020 r. do bezterminowo, w wysokości 1830 zł miesięcznie.

W uzasadnieniu tej decyzji Kolegium wyjaśniło, że niesporne w sprawie jest, iż skarżąca jest córką osoby wymagającej opieki, która jest wdową. Bezsporne jest także, że matka skarżącej legitymuje się orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w S. z dnia [...] grudnia 2012 r., na podstawie którego została zaliczona do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe. Daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 6 listopada 2012 r. Poza sporem pozostaje również, że skarżąca nie pracuje zawodowo, jest osobą zobowiązaną w pierwszej kolejności do alimentacji względem matki, nie pobiera świadczeń wskazanych w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 111; dalej "ustawa", "u.ś.r.") i sprawuje stałą i faktyczną opiekę nad matką. Skarżąca ma ustalone prawo do emerytury z ZUS, co zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy wyłącza możliwość przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00