Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. II SA/Go 345/21

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Asesor WSA Jarosław Piątek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi T.D. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2020 r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. nałożył na T.D. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "T." karę pieniężną w kwocie 2.000 zł za naruszenie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (DZ.U. z 2019 r. poz. 2140), dalej - u.t.d.. Decyzja wydana została na podstawie art. 92a ust. 1 u.t.d.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że w dniu [...] sierpnia 2020 r. na punkcie kontroli :Droga ekspresowa [...], został zatrzymany do kontroli drogowej samochód [...] o numerze rejestracyjnym [...] wraz z naczepą marki [...] o numerze rejestracyjnym [...], którym kierował T.D. Pojazdami wykonywany był międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Polski do Danii. Kierowca, a zarazem przedsiębiorca okazał wszystkie wymagane dokumenty. W trakcie kontroli ustalono, że ciągnik siodłowy nie posiada ważnego badania technicznego. W dowodzie rejestracyjnym widnieje data upływu terminu badania technicznego - [...] sierpnia 2020 r. Organ stwierdził, że podmiot kontrolowany dopuścił się naruszenia przepisów, o którym mowa w art. 92a ust. 1 , 7 i 11 u.t.d. zał. nr 3 lp.9.1., polegający na wykonywaniu przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego, za które przewidziana jest kara pieniężna w wysokości 2000 zł Następnie organ przytoczył treść art. 81 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (DZ.U. 2018 r. poz. 1990), zgodnie z którym właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego (ust. 1).Badania techniczne dzieli się na badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi ( ust. 2).Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (ust. 3). Badaniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega: 1)nowy pojazd, dla którego wydano świadectwo zgodności WE, świadectwo zgodności, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzję o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu; 2) zarejestrowany pojazd: a)na którego typ wydano świadectwo homologacji typu WE pojazdu - w okresie od dnia pierwszej rejestracji za granicą do dnia terminu okresowego badania technicznego, ustalonego na podstawie ust. 5, lub

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00