Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 czerwca 2021 r., sygn. II SA/Go 317/21

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter Asesor WSA Jarosław Piątek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 30 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi N.B., S.K. wspólników spółki cywilnej B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2020 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 92a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r., poz. 2140 ze zm., dalej: u.t.d.), Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (dalej: WITD) nałożył na S.K., N.B. wspólników spółki cywilnej B. (dalej jako skarżący, wspólnicy), karę pieniężną w kwocie 8.000 zł.

Podstawę faktyczną rozstrzygnięcia stanowiło naruszenie polegające na wykonywaniu przewozu okazjonalnego pojazdem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego określonego w art. 18 ust. 4a u.t.d., z zastrzeżeniem przewozów, o których mowa w art. 18 ust. 4b u.t.d. (lp. 2.11 zał. nr 3 do u.t.d.)

WITD wskazał w uzasadnieniu decyzji, że w dniu [...] listopada 2019 r. w [...] miała miejsce kontrola drogowa pojazdu marki [...] o nr rej. [...], przeprowadzona przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Zgodnie z okazanym wypisem z licencji, przewóz realizowali przedsiębiorcy S. K. i N. B. wspólnicy spółki cywilnej B. Pojazd został poddany kontroli w trakcie zarobkowego przewozu osoby w oparciu o aplikację [...] zainstalowaną na telefonie komórkowym. Zgodnie z przesłuchaniem pasażerki w charakterze świadka zamówiony został przez nią kurs przez aplikację [...] z ul. [...] na ul. [...].

Organ wyjaśnił, że w toku postępowania strony złożyły w piśmie z dnia [...] grudnia 2020 r. wyjaśnienia, w których wskazały, iż przepisy regulujące wykonywanie przewozów okazjonalnych są niejasne, bowiem nie wynika z nich, z kim powinna być podpisana umowa ani nie definiują pojęcia "leasing". Zatem w ocenie stron umowa może być zawarta z kierowcą, a "leasing" można rozumieć jako specyficzną formę umowy najmu lub dzierżawy polegającą na odpłatnym przekazaniu w użytkowanie określonego przedmiotu transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00