Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. I SA/Gd 880/20
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Rischka, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi P.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 22 lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do października 2014 r., od stycznia do lutego 2015 r., od kwietnia do maja 2015 r. oraz od lipca do grudnia 2015 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 22 lipca 2020r., po rozpatrzeniu odwołania P. K. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 22 lipca 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do października 2014r., od stycznia do lutego 2015r., maj 2015r., od lipca do grudnia 2015r., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny.
P. K. (dalej: Strona, podatnik, skarżący) prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą "A", w złożonych za ww. okresy rozliczeniowe deklaracjach VAT-7 wykazał do odliczenia podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie tworzyw sztucznych od "B" oraz z faktur dokumentujących nabycie powiązanych z ww. transakcjami usług załadunkowo-rozładunkowych od "C", usług rozładunkowo-przeładunkowych oraz usług transportowych od "D".
Ponadto podatnik wykazał podatek należny wynikający z wystawionych faktur dokumentujących dalszą sprzedaż towarów nabytych od "B" na rzecz podmiotów: "D", "E", "F" , "G".
Skarżący wykazał również zakup folii dachowej od spółki "H" Sp z o.o. oraz jej dalszą sprzedaż na rzecz "I"
W wyniku przeprowadzonej wobec podatnika kontroli podatkowej, a następnie postępowania podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego zakwestionował dokonane przez podatnika rozliczenie stwierdzając, że powyższe faktury nabycia towarów i usług nie dokumentują rzeczywistych transakcji, a więc zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.p.t.u." nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego.