Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 maja 2021 r., sygn. I SA/Wr 586/20

Podatek leśny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie sędzia WSA Piotr Kieres, sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 maja 2021 r. sprawy ze skargi "A" na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku leśnym za 2016 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza O. z dnia [...] r. o [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. na rzecz skarżącego "A" kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W utrzymało w mocy decyzję Burmistrza O. z dnia [...] lutego 2020 r. określającą Skarbowi Państwa, Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe Nadleśnictwo O wysokość zobowiązania podatkowego w podatku leśnym za 2016 r.

Z akt sprawy wynika, że strona złożyła deklarację na podatek leśny za 2016 r. - z uwzględnieniem gruntów znajdujących się pod pasami technicznymi usytuowanymi pod napowietrznymi liniami energetycznymi, na których ustanowiono służebność przesyłu na rzecz spółki elektroenergetycznej.

Organ pierwszej instancji określił stronie podatek leśny bez uwzględnienia ww. gruntów wskazując, że grunty znajdujące się pod liniami energetycznymi należy kwalifikować jako zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez operatorów linii energetycznych, a tym samym grunty te podlegają opodatkowaniu nie podatkiem leśnym, lecz podatkiem od nieruchomości przewidzianym dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Rozpoznając sprawę w trybie odwoławczym Samorządowe Kolegium Odwoławcze, zaskarżoną decyzją, utrzymało w mocy orzeczenie organu I instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia zawracało uwagę, że Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów w dniu 9 grudnia 2019 r. pod sygn. akt II FPS 3/19 podjął uchwałę, w świetle której przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tych gruntów w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 4 lit a ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1785 ze zm.; dalej: u.p.o.l.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 r. Organ odwoławczy przywołując w uzasadnieniu istotne argumenty przedstawione w ww. uchwale wskazał, że na podstawie umowy zawartej przez skarżącego z operatorami linii elektroenergetycznych doszło do przekazania prawa a nie nieruchomości, zatem operatorzy linii elektroenergetycznych nie są posiadaczami zależnymi i nie ciąży na nich obowiązek podatkowy. Natomiast z uwagi na sposób wykorzystania nieruchomości dla potrzeb przedsiębiorstwa energetycznego, zdaniem organu odwoławczego, należy przyjąć, że grunty są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00