Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 kwietnia 2021 r., sygn. II SA/Rz 1377/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak Sędziowie WSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ AWSA Maria Mikolik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 kwietnia 2021 r. sprawy ze skargi S. S. i M. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2020 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2020 r. nr [...] oraz postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2019 r. nr [...]; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących S. S. i M. S. solidarnie kwotę 500 zł /słownie: pięćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. S. i S. S., dalej "skarżący", jest decyzja Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dalej "PWINB", z [...] października 2020 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki.

Decyzją z [...] maja 2020 r. nr [...]. działając na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm., dalej "P.b."), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, dalej "PINB", nakazał M. i S. S. rozbiórkę wykonanej rozbudowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego, obejmującej likwidację murów stanowiących bariery utworzonego tarasu oraz likwidację zadaszenia na słupach nad powstałym tarasem, stanowiących rozbudowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zlokalizowanego na działce nr 95/29 w B. gm. Ż..

Wydanie powyższego rozstrzygnięcia poprzedziło przeprowadzenie kontroli w dniu 24 czerwca 2019 r., podczas której ustalono, że na wskazanej wyżej działce posadowiony jest budynek mieszkalny wielorodzinny, dwukondygnacyjny, w którym na pierwszym piętrze zlokalizowany jest lokal nr 1, stanowiący własność E. i L. S., a zajmowany przez skarżących. Skarżący dokonali rozbudowy budynku wielorodzinnego polegającej na wykonaniu i zadaszeniu tarasu na istniejącym stropie garaży przy wskazanym budynku wykorzystując istniejące okno balkonowe w ścianie północno — wschodniej mieszkania, w pokoju, jako wyjście na stropodach istniejących od tej strony garaży. Roboty budowlane polegały na wymurowaniu z pustaków z betonu komórkowego ścianek tworzących balustrady, po obrysie garaży oraz wykonaniu zadaszenia nad powstałym tarasem. Ścianki balustrady wokół tarasu od wewnątrz i na zewnątrz wykończone zostały siatką na kleju i wykończone tynkiem cienkowarstwowym. Jednospadowe zadaszenie nad tarasem jest drewniane, słupy o przekrojach 14x14cm, płatwie 14x14cm, krokwie 7x20cm, zastrzały 6,5x13cm, pod spodem podbicie z desek. Wykonane zadaszenie ma ukształtowany spadek od budynku w kierunku północno - wschodnim. Pomierzono wysokość przy budynku wynoszącą do spodu belki 2,31m, oraz do podbicia 2,72m. Przy ścianie budynku ustawione są trzy słupy wspierające konstrukcję zadaszenia, natomiast na przeciwległym końcu tarasu ustawione są 4 słupy. Rozpiętość tarasu wewnątrz obrysu ścianek balustrad wynosi 8,38m x 6,21m. Wysokość murowanej balustrady wynosi od około 1,0m do 1,18m. Stropodach stanowiący posadzkę tarasu posiada wyraźny spadek od budynku w kierunku północno — wschodnim. Powstały zadaszony taras dostępny jest wyłącznie z pokoju w mieszkaniu na piętrze budynku zajmowanym przez M. i S. S..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00