Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 kwietnia 2021 r., sygn. II SA/Ol 96/21

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Chybicki Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 kwietnia 2021 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z "[...]" Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego, działając na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1, ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 847 ze zm., zwanej dalej: "u.g.h."), nałożył na spółkę A (dalej: "spółka", "skarżąca") karę pieniężną w wysokości 400.000 zł. z tytułu urządzania gier na automatach: "[...]" bez wymaganej koncesji.

W uzasadnieniu wskazano, że 29 stycznia 2018 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili czynności kontrolne w lokalu mieszczącym się

w A przy ul. A, podczas których ujawnili cztery automaty. Ogólne cechy konstrukcyjne oraz wygląd zewnętrzny urządzeń wskazywał, że mogą być automatami do urządzania gier hazardowych w rozumieniu przepisów u.g.h. Po wejściu siłowym do lokalu automaty zostały zdalnie odłączone wobec czego funkcjonariusze nie mieli możliwości przeprowadzenia eksperymentu procesowego w celu ustalenia zasad działania ujawnionych automatów do gier, dokonali jednak szczegółowych oględzin oraz przesłuchali również świadków, którzy w momencie wejścia funkcjonariuszy do lokalu prowadzili grę na automatach. Zeznali oni, że po wyłączeniu zasilania nie można było kontynuować, natomiast wygrane są wypłacane przez automaty.

Organ I instancji wskazał, że w trakcie postępowania karnego skarbowego został powołany biegły celem zbadania przedmiotowych automatów do gier. Sporządzona przez biegłego 14 kwietnia 2018 r. opinia stwierdziła, że gry na badanych automatach są realizowane na urządzeniach komputerowych, są organizowane w celach komercyjnych (wymagają wniesienia opłaty), są grami komercyjnymi (pozwalają na realizację wypłat), jest możliwe prowadzenie kolejnych gier za wygrane uzyskane w poprzednich grach, wynik gry zależy od przypadku, oferowane gry mają charakter losowy (grający nie jest w stanie przewidzieć wyniku gry), gry zawierają element losowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00