Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 kwietnia 2021 r., sygn. III SA/Gd 1126/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 kwietnia 2021 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 8 października 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy C. z dnia 30 lipca 2020 r., nr [...].

Uzasadnienie

Wójt Gminy C. decyzją wydaną w dniu 30 lipca 2020 r. (nr [...]) m.in. na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; powoływanej dalej także jako: "u.ś.r." lub "ustawa"), odmówił przyznania A. G. (zwanej dalej także jako: "wnioskodawczyni", "strona", "skarżąca") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowaną na osobę niepełnosprawną - matkę Z. G., legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym.

Organ pierwszej instancji w uzasadnieniu decyzji wskazał, że warunkiem koniecznym ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 4 u. ś. r jest przynależność wnioskodawcy do kręgu osób obciążonych wobec osoby wymagającej opieki obowiązkiem alimentacyjnym w rozumieniu przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni jest córką Z. G., czyli obowiązek opieki ciąży na niej w pierwszej kolejności. A. G. w oświadczeniu z dnia 1 lipca 2020 r. wyjaśniła, że jest jedyną osobą, która chce i może sprawować opiekę nad schorowaną matką. Z. G. ma męża nieposiadającego orzeczenia o niepełnosprawności oraz dwie córki - A. G. (wnioskodawczynię) oraz I. K. Mąż A. G. nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków względem niepełnosprawnej żony. Nie jest zdolny sprawować przedmiotowej opieki w pierwszej kolejności, gdyż od lat małżonkowie pozostają w nieformalnej separacji, prowadząc odrębne gospodarstwa domowe. Problem alkoholowy u męża Z. G. przyczynił się do rozkładu życia rodzinnego. Córka I. K. mieszka oddzielnie w miejscowości znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania matki i praktycznie nie jest w stanie sprawować rzeczywistej opieki nad nią, natomiast córka A. G. mieszka z matką w ich domu rodzinnym i od początku choroby sprawuje nad nią opiekę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00