Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 marca 2021 r., sygn. I SA/Ol 147/20
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Przemysław Krzykowski Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło asesor WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 24 marca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Zarządcy Masy Sanacyjnej Podmiotu A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od lutego do czerwca 2014 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarga zarządcy masy sanacyjnej Podmiotu A (dalej: "strona" lub "skarżący") dotyczy decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: "organ odwoławczy" lub "DIAS") utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego (dalej: "organ I instancji" lub "NUCS") z "[...]" w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") za poszczególne okresy rozliczeniowe od lutego do czerwca 2014 r. w łącznej wysokości 1.846.835 zł.
Z akt sprawy wynika, że strona w okresie objętym postępowaniem prowadziła pod firmą "[...]" działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego, będąc zarejestrowana jako podatnik VAT-UE. Działalność ta była przedmiotem kontroli NUCS, który zakwestionował faktury (wyszczególnione na str. 5-17 decyzji NUCS) dokumentujące sprzedaż usług transportowych na rzecz trzech firm niemieckich: Spółki A (362 faktury), Spółki B (87 faktur) i Spółki C (92 faktury) świadczonych w ww. okresie 2014 r. na trasie Litwa/Łotwa - Polska lub pomiędzy odbiorcami w Polsce, w jednym przypadku na trasie Niemcy-Polska, opodatkowanych stawką 0%. Przedmiotem transportu był olej napędowy, przy czym część transportowanego oleju napędowego strona dostarczała na własne potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
NUCS uznał, że usługi te zostały wykonane na terytorium Polski i powinny zostać opodatkowane w Polsce stawką wynoszącą 23%. Przyczyną takiego stanowiska organu było stwierdzenie, że usługobiorcy - firmy zarejestrowane na terytorium Niemiec, nie prowadziły w ogóle działalności gospodarczej, zaś ustalenia organu wskazują, że miejscem świadczenia usług było terytorium Polski. Według NUCS nie zostały spełnione warunki określone w art. 28b ust. 1-2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: "ustawa VAT") wymagane dla zastosowania stawki podatkowej 0%. W związku z powyższym stwierdzono zaniżenie podatku należnego o łącznie 444.157 zł.