Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 24 marca 2021 r., sygn. I SA/Lu 639/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 marca 2021 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2015 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: organ, organ odwoławczy) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...] r., określającą W. B. (dalej także: skarżącej, podatniczce) zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń 2015 r. w wysokości [...] zł.

Jak wynika z akt sprawy oraz treści zaskarżonego rozstrzygnięcia, prawidłowość rozliczenia zawartego w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług VAT-7 za styczeń 2015 r. stała się przedmiotem postępowania kontrolnego, które wykazało zawyżenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu poprzez ujęcie w rozliczeniach podatkowych faktur nie dokumentujących rzeczywistych transakcji gospodarczych oraz zawyżenie wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru. Organ pierwszej instancji wskazał, że przeprowadzone kontrole podatkowe i decyzje podatkowe wydane m.in. dla V. spółki z o.o. (wystawcy faktur na rzecz skarżącej) pozwoliły ustalić, że towar (olej rzepakowy) w ciągu jednego dnia był przedmiotem fakturowania pomiędzy podmiotami, załadowany w Polsce, przetransportowany do [...], wracał z powrotem do Polski. Nie stwierdzono przy tym rzetelnych dowodów pochodzenia towaru. Spółka V.-T. nie posiadała żadnych środków trwałych, nie zatrudniała pracowników na etacie kierowcy, nie posiadała zaplecza magazynowego i środków transportu. Obrót olejem rzepakowym nie miał żadnego uzasadnienia gospodarczego, był z góry zaplanowany. Obrót fakturami odbywał się miedzy tymi samymi firmami. Skarżąca - prowadząc firmę W. - miała nabywać w spornym okresie olej od V.- T. spółki z o. o., ta zaś rzekomo kupowała towar od E. spółki z o.o. oraz B. . Fakturowymi nabywcami oleju rzepakowego od przedsiębiorstwa W. były podmioty [...] M. s.r.o, oraz M. s.r.o. W ocenie organu podatkowego, żadna z wymienionych w zakwestionowanych fakturach czynność nie miała miejsca w rzeczywistości. W konsekwencji podatniczka bezpodstawnie obniżyła podatek należny za kontrolowany miesiąc o łączną kwotę podatku naliczonego [...] zł, wynikającą z faktur wystawionych przez V.-T.. Wywóz towarów z terytorium kraju, w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju nie miał również miejsca, zatem zadeklarowana wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru nie spełnia przesłanek określonych w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT. Zdaniem organu, skarżąca w ustalonych okolicznościach była świadomym uczestnikiem łańcucha firm wystawiających faktury sprzedaży, którego celem było stworzenie pozorów legalnego obrotu olejem rzepakowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00