Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 marca 2021 r., sygn. II SAB/Gd 118/20
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie WSA Magdalena Dobek - Rak WSA Dariusz Kurkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 marca 2021 r. sprawy ze skargi W. C. na bezczynność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.
Uzasadnienie
W. C. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na bezczynność A. (dalej jako "A.") w udostępnieniu informacji publicznej, domagając się stwierdzenie, że A. dopuściła się bezczynności postępowania i bezczynność ta ma charakter rażący, zobowiązania A. do udostępnienie informacji w zakresie objętym wnioskiem z 29 lipca 2020 r., zasądzenia na rzecz skarżącego zwrotu kosztów postępowania oraz zasądzenia grzywny oraz sumy pieniężnej.
Skarga została wniesiona w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Pismem z dnia 29 lipca 2020 r. W. C. - Przewodniczący B. wystąpił do Gminy Wyznaniowej o udzielenie informacji dotyczącej:
1) cmentarzy, miejsc pochówku oraz miejsc martyrologii narodu żydowskiego usytuowanych na obszarze działania A.;
2) wysokości środków finansowych przeznaczonych przez A. na cele związane z cmentarzami żydowskimi, miejscami pochówku lub miejscami martyrologii narodu żydowskiego w latach 2000-2020 wraz ze wskazaniem kwot, realizowanego zadania, podmiotu realizującego oraz lokalizacji miejsc objętych taką opieką oraz źródła finansowania ze szczególnym uwzględnieniem środków publicznych w tym przekazanych przez samorządy, instytucje państwowe, organizacje pozarządowe oraz darowizny od osób fizycznych zarówno polskie jak i zagraniczne.
Jak wynika z uzasadnienia treść złożonego wniosku była przedmiotem dyskusji zarządu związku Gmin Wyznaniowych, a jej celem było ustalenie jednolitej, odmownej treści odpowiedzi na wniosek o czym dowiedział się z pisma Przewodniczącej innej Gminy, a ponadto inne Gminy przesłały jednobrzmiącą odpowiedź o wspólnie ustalonej treści. Natomiast Zarząd Gminy nie przesłał takiej odpowiedzi. Powyższe działanie, zdaniem skarżącego, stanowi przesłankę do wymierzenia Gminie grzywny.