Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lutego 2021 r., sygn. III SA/Po 577/20

Gry losowe

 

Dnia 18 lutego 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędziowie WSA Małgorzata Górecka WSA Szymon Widłak (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 lutego 2021 roku sprawy ze skargi B. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] lipca 2020r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej (dalej: "DIAS") decyzją z [...] lipca 2020 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania B. B. (dalej: "strona") od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w P. (dalej: "NUCS") z [...] maja 2017 r., nr [...], w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry, utrzymał w mocy decyzję I instancji.

Powyższa decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym.

W dniu [...] września 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w P. ustalili, że w lokalu " A B. B., mieszczącym się w K. przy ul. [...], w którym strona prowadziła działalność gospodarczą, znajdują się gotowe do gry urządzenia o nazwie X. nr [...] i X. nr [...], przypominające swoim wyglądem automaty do gier, na jakich urządza się gry w rozumieniu ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm., dalej: "u.g.h."). Ujawnione urządzenia nie posiadały numerów poświadczenia rejestracji, brak też było informacji o zezwoleniu. W drodze eksperymentu potwierdzono, że gry na nich oferowane są grami na automatach w rozumieniu przywołanej ustawy, urządzanymi z naruszeniem jej przepisów.

NUCS decyzją z [...] maja 2017 r., nr [...], działając m.in. na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 u.g.h., wymierzył stronie karę pieniężną w łącznej wysokości [...] zł za urządzanie poza kasynem gry gier na powyższych automatach.

DIAS, utrzymując w mocy decyzję I instancji, wskazał, że ustawa o grach hazardowych jest ustawą w pełni skuteczną w krajowym porządku prawnym. Odnosząc się do dalszych zarzutów strony, organ ten - przywołując treść m.in. art. 2 ust. 3 i 5 u.g.h. - stwierdził, że w przeprowadzonych eksperymentach wykazano, iż sporne urządzenia oferowały gry na automatach, o których mowa w tej ustawie. W przypadku tych urządzeń o wyniku gier decydował los, a grający nie miał żadnego wpływu na to, jaki układ symboli pojawi się po zatrzymaniu wizualizowanych bębnów. Gry miały zatem charakter losowy. Co więcej, w przypadku obu kontrolowanych automatów wykazano, że gry toczyły się o wygrane rzeczowe w rozumieniu art. 2 ust. 4 u.g.h. Wygrane na tych automatach polegały na możliwości przedłużenia gry bez konieczności wpłaty stawki za udział, a także dawały możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w grze poprzedniej. Nie ulega także wątpliwości, zdaniem organu, że na przedmiotowych automatach można było grać o wygrane pieniężne. Ponadto, gry na nich organizowane były w celach komercyjnych, dla osiągnięcia zysku. Świadczy o tym choćby fakt, że aby rozpocząć grę trzeba było dokonać uprzedniego zasilenia urządzeń środkami pieniężnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00