Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 lutego 2021 r., sygn. III SA/Gd 862/20
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski (spr.) Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 lutego 2021 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 5 czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
A. K. (dalej także jako "strona", "dłużnik", "zobowiązany" albo "skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 5 czerwca 2020 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia 25 marca 2020 r. nr [...] o odmowie umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Pismem z dnia 23 stycznia 2020 r. A. K. wystąpił do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] z wnioskiem o umorzenie należności z tytułu wypłacanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego na rzecz córki M. M.
We wniosku wskazano, że sytuacja rodzinna i dochodowa przemawia za umorzeniem powstałego w związku z pozbawieniem wolności zadłużenia. Dłużnik po opuszczeniu zakładu karnego ustabilizował swoje życie rodzinne i zawodowe. We wniosku wskazano, że dłużnik zatrudniony jest na stanowisku ładowacz nieczystości stałych. Po potrąceniu egzekucyjnym otrzymuje faktycznie około 1.000 -1.200 zł miesięcznie. Rodzina A. K. utrzymuje się głównie ze świadczeń z pomocy społecznej, a dochód na osobę wynosi około 300 zł. W skład rodziny, poza dłużnikiem i jego żoną wchodzi czworo małoletnich dzieci, w tym jedno dziecko niepełnosprawne. Z rodziną zamieszkuje również pełnoletnia córka żony dłużnika, która z uwagi na kontynuację nauki nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Dłużnik wskazał, że nie posiada żadnego majątku. Brak umorzenia zaległości wobec funduszu alimentacyjnego powoduje narastanie zadłużenia w sposób, który pomimo regularnych spłat uniemożliwia wyjście ze spirali zadłużenia.