Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. VII SA/Wa 1392/20

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Jarecka (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mirosław Montowski Sędzia WSA Andrzej Siwek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi P M na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...]czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za naruszenie obowiązku kwarantanny 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...]kwietnia 2020 r. nr [...]; 2. zasądza od [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącego (P M) kwotę 1.117 (słownie: jeden tysiąc sto siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...] decyzją z [...] kwietnia 2020 r. nr [...] wymierzył P M karę pieniężną w wysokości 5.000 zł za naruszenie w dniu [...] kwietnia 2020 r. obowiązku kwarantanny. Jako podstawę prawną decyzji organ administracji wskazał art. 46b pkt 5, art. 48a ust. 1 pkt 1, ust. 3 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a także § 2 ust. 2 pkt 2 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, że P M przekroczył granicę państwową, z czym związany był obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny. Zgodnie ze złożoną przez niego deklaracją, kwarantanna miała być odbywana w [...]przy ul. [...]. Wymieniony nie podporządkował się obowiązkowi kwarantanny, co zostało utrwalone w notatce sporządzonej przez służby porządkowe, z której wynika, że [...]kwietnia 2020 r. o godzinie 2045 P M naruszył obowiązek kwarantanny, tj. zachował się niezgodnie z § 2 ust. 2 pkt 2 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem staniu epidemii. Obowiązek kwarantanny obejmował okres od [...] kwietnia 2020 r. do [...]kwietnia 2020 r. i został naruszony przez samowolne opuszczenie miejsca jej odbywania - stwierdzono nieobecność adresata decyzji w miejscu wskazanym, jako miejsce odbywania kwarantanny. Organ pierwszej instancji stwierdził ponadto, że nie wystąpiła żadna z przesłanek zwolnienia z obowiązku kwarantanny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00