Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Op 234/20

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Gerard Czech Sędzia WSA Marzena Łozowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi E. P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 15 czerwca 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez E. P. (dalej określanego jako: strona, skarżący, podatnik) jest postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z 15 czerwca 2020 r., wydane na podstawie art. 163 § 2 w zw. z art. 162 i z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) - dalej w skrócie "op", którym odmówiono stronie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 14 czerwca 2019 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2012 r.

Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich w następstwie przeprowadzonego wobec podatnika postępowania podatkowego, wydał 14 czerwca 2019 r. decyzję, którą określił w podatku od towarów i usług za listopad 2012 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w kwocie 3.106 zł oraz kwotę podatku do zapłaty w związku z art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm., dalej "uptu") w wysokości 87.716 zł.

Decyzja powyższa została wysłana na adres zamieszkania strony i uznana za doręczoną w trybie art. 150 § 4 op z dniem 1 lipca 2019 r. Tym samym termin do złożenia odwołania od tej decyzji upływał 15 lipca 2019 r.

Pismem z 10 lutego 2020 r., skarżący wystąpił z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, dokonując jednocześnie uchybionej czynności. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że informację o wydaniu decyzji przez organ I instancji uzyskał dopiero 3 lutego 2020 r. po zapoznaniu się z treścią postanowienia Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, wydanego w sprawie jego ponaglenia z 23 grudnia 2019 r. Skarżący podniósł, że brak możliwości dochowania ww. terminu wynikał z faktu, iż w okresie objętym terminem do wniesienia odwołania przebywał w Areszcie Śledczym we [...], jako tymczasowo aresztowany, w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Regionalną we [...], sygn. akt [...]. Postanowieniem Sądu Okręgowego we [...] z [...], sygn. akt [...], okres tymczasowego aresztowania został przedłużony do [...]. Dodatkowo wskazał, że z uwagi na brak zgody organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze na bezpośredni kontakt z członkami rodziny, nie mógł powziąć informacji o próbach doręczenia jakiejkolwiek korespondencji na jego adres domowy. Wobec powyższego, nie miał możliwości odebrania w terminie decyzji i złożenia od niej odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00