Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Op 137/20

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi T. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 3 lutego 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Prezydenta Miasta Opola z dnia 10 grudnia 2019 r., nr [...].

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez T. G. (zwanego dalej również skarżącym) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu (dalej w skrócie: SKO lub Kolegium) z dnia 3 lutego 2020 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta Opola z dnia 10 grudnia 2019 r., nr [...], o odmowie przyznania skarżącemu prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko Z. G.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:

Po rozpatrzeniu wniosku skarżącego z dnia 20 kwietnia 2016 r., działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Opola - Inspektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu decyzją z dnia 28 kwietnia 2016 r., nr [...], przyznał T. G. świadczenie wychowawcze na dzieci: Z. G. i Ł. G. w wysokości po 500 zł miesięcznie, na okres od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r. Rozstrzygnięcie zostało wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195).

Pismem z dnia 14 grudnia 2017 r., nr [...], skierowanym do Kolegium, Zastępca Dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu wniósł o stwierdzenie nieważności ww. decyzji z dnia 28 kwietnia 2016 r. Organ wyjaśnił, że rozpoznając wniosek skarżącego o ustalenie prawa do świadczeń wychowawczych uznał syna A. G. za pierwsze dziecko, pomijając dołączony do wniosku wyrok rozwodowy, w którym wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem powierzono matce. Tym samym, zdaniem organu, nie została spełniona określona w art. 2 pkt 16 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci przesłanka opieki naprzemiennej obojga rodziców, pozwalająca na zaliczenie dziecka do członków rodzin obojga rodziców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00