Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Ol 580/20

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi B. Ł. Sz. na decyzję Inspektora Transportu Drogowego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (organ I instancji, WITD) decyzją z dnia "[...]" nałożył na B. S. (skarżący) karę pieniężną w wysokości 12 tys. zł za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub wymaganej licencji oraz wykonywanie przewozu okazjonalnego pojazdem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego określonego w art. 18 ust. 4a ustawy o transporcie drogowym, z zastrzeżeniem przewozów, o których mowa w art. 18 ust. 4b tej ustawy.

W toku postępowania administracyjnego organ ustalił, że w dniu 29 sierpnia 2019 r. przy A zatrzymano do kontroli drogowej pojazd marki A o numerze rejestracyjnym "[...]", którym kierował skarżący. W chwili zatrzymania do kontroli kierowca odpłatnie przewoził pasażerów z ul. A na B w A. Przewóz osób kierujący wykonywał pojazdem przeznaczonym do przewozu 5 osób łącznie z kierowcą. Za wykonanie usługi pasażer uiścił opłatę w wysokości 16,34 zł. W trakcie czynności kontrolnych stwierdzono naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym. Kontrola została udokumentowana protokołem z dnia "[...]".

Organ I instancji wskazał, że kierowca podczas kontroli okazał jedynie prawo jazdy oraz swój dowód osobisty. Uznano, że podmiotem faktycznie wykonującym przewóz jest sam kierowca, który nie okazał do kontroli drogowej zezwolenia na wykonywanie przewozu drogowego osób lub na przewóz drogowy osób taksówką. Stwierdzono, że kierowca wykonywał przewóz okazjonalny osób i dlatego powinien legitymować się zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencją na przewóz osób. Zaznaczono również, że pojazd nie był oznakowany w sposób przewidziany dla taksówek i nie posiadał również taksometru ani kasy fiskalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00