Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Łd 555/20

Interpretacje podatkowe

 

Dnia 19 stycznia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Paweł Kowalski, Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk, , po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2021 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A Spółki Akcyjnej z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta Ł. z dnia 14 września 2020 roku nr DFP-Fn-I.3120.6.2.2020 w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z 14 września 2020 r. Prezydent Miasta Ł. stwierdził, że stanowisko A Spółki Akcyjnej z siedzibą

we W. (dalej: "Wnioskodawcy" albo "Spółki") przedstawione we wniosku

o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości jest nieprawidłowe.

Przedmiotem wniosku było ustalenie stawki podatku od nieruchomości

dla powierzchni budynków lub znajdujących się w nich lokali mieszkalnych, wynajmowanych na cele mieszkaniowe. Wniosek nie dotyczył ustalenia stawki podatku od nieruchomości dla lokali lub powierzchni użytkowych w tych budynkach (np. parter budynku z lokalami użytkowymi), które miały być wynajmowane na cele prowadzenia działalności gospodarczej.

W treści wniosku z dnia 16 czerwca 2020 r. (data wpływu pisma do organu) przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wznoszeniu budynków wielorodzinnych i sprzedaży położonych w nich lokali. Spółka planuje stopniowo odchodzić od modelu deweloperskiego na rzecz modelu oferowania mieszkań na wynajem (dalej "model operatorski"). Nowy model biznesowy zakłada, że Wnioskodawca założy nowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które będą właścicielami budynków wielorodzinnych (dalej "Inwestycje"), w których znajdować się będą lokale mieszkalne na wynajem. Wnioskodawca oświadczył, że podjął już pierwsze kroki w celu zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą B Sp. z o.o. z siedzibą we W. (dalej "Spółka operatorska"), która ma być właścicielem Inwestycji zlokalizowanej na terenie Ł.. Wnioskodawca przygotował też projekt umowy spółki dla Spółki operatorskiej. Spółka operatorska będzie oferowała lokale mieszkalne na wynajem długoterminowy na cele mieszkalne (nawet na kilka lat), przede wszystkim osobom fizycznym. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że Spółka operatorska wynajmie niektóre lokale przedsiębiorcom, którzy będą oddawać lokale do korzystania swoim pracownikom czy współpracownikom na cele mieszkaniowe tych osób. Niezależnie od tego, czy najemcą będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności czy przedsiębiorca, w zawieranych umowach każdorazowo będzie znajdować się zastrzeżenie, że wynajmowany lokal mieszkalny może być wykorzystywany przez najemcę wyłącznie na cele mieszkaniowe jego lub osób, którym lokal jest udostępniany do faktycznego korzystania (np. pracownikom najemcy). Budynki i lokale nie będą zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług krótkotrwałego zakwaterowania (np. jako apartamenty na dni, aparthotel), przez samą Spółkę operatorską czy najemców. Inwestycje będą stanowić środki trwałe Spółki operatorskiej. Przed przyjęciem danej Inwestycji na środki trwałe może dojść do wydzielenia w niej samodzielnych lokali,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00