Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Łd 150/20
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Adamczewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Sędzia WSA Magdalena Sieniuć po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi S. K.-K. i T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania działki stanowiącej własność Skarbu Państwa i odmowy ustanowienia dla tej nieruchomości służebności gruntowej przechodu i przejazdu oddala skargę. a.bł.
Uzasadnienie
II SA/Łd 150/20
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r. (znak: [...]) wydaną na podstawie art. 6 ustawy z 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz.U. z 1989 r. Nr 10, poz. 53 z późn. zm.) [dalej: ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych], po ponownym rozpatrzeniu sprawy z wniosku T. K. i S.K.-K. (następcy prawnej zmarłej G.K.) Starosta [...]: w pkt 1 sentencji rozstrzygnął o przyznaniu wnioskodawcom nieodpłatnie na własność (w udziałach wynoszących po 1/2 części) działki siedliskowej oznaczonej w rejestrze gruntów jako działka nr 240/2 o powierzchni 0,13 ha w obrębie T., gminie D., dla której nie ma urządzonej księgi wieczystej; w pkt 2 sentencji wskazał, że ostateczna decyzja o przyznaniu prawa własności nieruchomości gruntowej stanowi podstawę do założenia księgi wieczystej oraz ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej i ewidencji gruntów i budynków.
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wyjaśnił przesłanki rozstrzygnięcia w przedmiocie przyznania własności działki gruntu wnioskodawcom. Ponadto organ wskazał, że w świetle treści art. 6 ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych orzeczenie o ustanowieniu służebności gruntowej nie jest obligatoryjne i zostało pozostawione uznaniu organu prowadzącego postępowanie. Wyjaśnił też, że w orzecznictwie sądów administracyjnych brak jest ugruntowanego stanowiska, czy służebność gruntowa ustanawiana na podstawie decyzji administracyjnej powinna mieć charakter odpłatny. W konkluzji stwierdził, że to przepisy prawa cywilnego regulują kwestie związane z ustanawianiem służebności, w tym służebności drogi koniecznej, a zatem strony mogą wszcząć w tym celu odpowiednie postępowanie przed sądem powszechnym, który orzeknie zarówno o ustanowieniu niezbędnej służebności dla działki nr 240/2, jak i o wynagrodzeniu na rzecz właściciela nieruchomości obciążonej tym prawem.