Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Lu 567/20
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Niezgoda Sędziowie WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca) WSA Monika Kazubińska-Kręcisz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi M. N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych za listopad 2018 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z [...] nr [...] o orzeczeniu o odpowiedzialności M. N. jako płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu niepobranego podatku za listopad 2018 r.
Powodem wydania decyzji przez organ pierwszej instancji było ustalenie, że M. N. 16 listopada 2018 r. sporządził akt notarialny o nr Rep. A [...], dotyczący sprzedaży działek gruntu rolnego nr [...] o powierzchni 1,2563 ha w miejscowości S. gm. [...] nie pobierając przy tym podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poza. 1150 ze zm., dalej u.p.c.c.).
W odwołaniu od tej decyzji, strona zarzuciła, że zaskarżona decyzja jest nieważna ponieważ Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące wysokości wykorzystanego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie zostało opublikowane 19 listopada 2018 r., a przedmiotowy akt notarialny sporządzono 16 listopada 2018 r.
Rozstrzygając sprawę, organ odwoławczy powołał się na przepisy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 10 ust. 2 i 3 lit. c) u.p.c.c. oraz art. 8, art. 30 § 1 i art. 30 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, dalej - O.p.) i wskazał, że obowiązkiem notariusza jako płatnika, jest obliczenie i pobranie należności podatkowych, w tym podatku od czynności cywilnoprawnych, a następnie jego wpłacenie na rzecz właściwego organu podatkowego. W razie stwierdzenia, że podatek od czynności cywilnoprawnych nie został pobrany, płatnik (w tym wypadku notariusz) nie odpowiada, jeżeli wykaże brak swojej winy w niepobraniu tego podatku.