Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Kr 643/20

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wolas (spr.) Sędziowie WSA Stanisław Grzeszek WSA Urszula Zięba Protokolant Julia Mejer po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi A.Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [... ]kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2019 r. skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2020 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławczego utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Z. z dnia 16 września 2019 r., ustalającą A. Ś. wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego za 2019 r. w kwocie 18 522 zł oraz określającą kwoty i terminy płatności rat podatku.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podał w szczególności, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. A.. Ś. był właścicielem działek nr [...], [...], [...] i [...]. W sprawie sporna jest okoliczność zajęcia gruntów rolnych na prowadzenie działalności gospodarczej. Kolegium zacytowało szereg przepisów ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mających w sprawie zastosowanie, wskazując w szczególności, że zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 849 ze zm.), dalej "u.p.o.l.", opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Terminu zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej nie można utożsamiać ze związaniem z prowadzeniem działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.. SKO wskazało, że grunt zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej zawsze będzie gruntem związanym z prowadzeniem tej działalności, natomiast grunt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej nie zawsze będzie gruntem zajętym na prowadzenie działalności gospodarczej. Działki nr [...] i [...] znajdują się w sąsiedztwie K. B. P., tworząc z nim integralną całość. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że już w lipcu 2013 r. rozpoczęto użytkowanie parkingu urządzonego na działkach nr [...] i [...]. Potwierdzają to dowody w postaci zdjęć satelitarnych przedmiotowych działek, na których są widoczne zaparkowane samochody. Dlatego też będące w posiadaniu przedsiębiorcy K. sp. z o.o. działka nr [...] i część działki nr [...] sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne (PsV) o powierzchni 0,6220 ha podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki przewidzianej dla nieruchomości związanych z działalności gospodarczą. Faktyczne zajęcie ww. działek na prowadzenie działalności gospodarczej (parking) wyklucza ich użytkowanie na cele rolnicze. Bez znaczenia dla wydania prawidłowego rozstrzygnięcia w analizowanej sprawie pozostaje ustalenie, ile miejsc postojowych było w danym okresie wykorzystywanych. Zdaniem SKO bez wątpienia ww. nieruchomości były w 2013 r. przystosowane do tego, by służyć jako parking. Utwardzenie gruntu za pomocą tłucznia kamiennego o głębokości ok. 5 cm i wykorzystywanie nieruchomości jako parkingu przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą uzasadnia opodatkowanie gruntów wraz z posadowionymi na nich budowlami przy uwzględnieniu stawek właściwych dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00