Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. I SAB/Kr 14/20

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Waldemar Michaldo (spr.) Sędziowie: WSA Inga Gołowska WSA Stanisław Grzeszek po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi C. . sp. z o.o. z siedzibą w A. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2013 r. skargę oddala

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. wszczął wobec [...]. sp. z o.o. z siedzibą w A. postępowanie kontrolne w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za III kwartał 2013 r.

Pismem z dnia [...] listopada 2018 r. [...] sp. z o.o. w A. wniosła ponaglenie na przewlekłe prowadzenie przez Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. postępowania kontrolnego nr [...], prowadzonego wcześniej przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. pod nr [...] Zdaniem Spółki, działania Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. stoją w rażącej sprzeczności z fundamentalnymi zasadami prowadzenia postępowania podatkowego, w szczególności z zasadą szybkości wynikającą z art. 125 § 1 Ordynacji podatkowej oraz z zasadą prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych, mającą swe źródło w art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej. Spółka stwierdziła, że już sam czas trwania postępowania, tj. cztery i pół roku wskazuje, że jest to postępowanie przewlekłe. W opinii [...] sp. z o.o., nie ma bowiem środka dowodowego ani czynności procesowej, których nie można byłoby przeprowadzić w takim czasie, czy też w takim czasie przeanalizować zgromadzony materiał dowodowy. Spółka podniosła, że nie sposób także wskazać okoliczności, która uzasadniałaby tak rażące naruszenie zasad prowadzenia postępowania kontrolnego - nawet jeżeli postępowanie dotyczy kilku okresów rozliczeniowych, obejmuje analizę transakcji z wieloma kontrahentami, w tym z podmiotami zagranicznymi, jest wielowątkowe itd., to rzeczą organu podatkowego jest takie zorganizowanie pracy, aby procedury kontrolne przebiegały możliwie sprawnie, a poszczególne konieczne do przeprowadzenia czynności były podejmowane bez zbędnej zwłoki. Spółka zarzuciła, że postępowanie było prowadzone w sposób przewlekły z przyczyn leżących po stronie organu, a to z uwagi na brak koncentracji materiału dowodowego, podejmowanie czynności dowodowych opieszale i w dużych odstępach czasu, nieefektywne i nierzetelne analizowanie zgromadzonego materiału dowodowego oraz brak koncepcji co do sposobu zakończenia postępowania kontrolnego. Spółka [...]. zarzuciła także organowi, że bez żadnego uzasadnienia obiektywnymi okolicznościami odkładał w czasie pozyskanie wszystkich niezbędnych dowodów i ich analizę, a w konsekwencji ponad miarę odraczał wydanie rozstrzygnięcia w sprawie i nie kończył postępowania w terminie właściwym i rozsądnym. Spółka podkreśliła przy tym, że nie może uzyskać od organu rzetelnej informacji o tym, jak długo i z jakich względów pozostawać będzie w niepewności co do prawidłowości składanych przez nią deklaracji podatkowych, a taki stan niesie dla niej negatywne skutki z punktu widzenia jej funkcjonowania i pozycji w obrocie gospodarczym, gdyż uniemożliwia rozwój prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00