Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. II SAB/Ke 65/20
Pomoc społeczna; Przewlekłość postępowania
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Asesor WSA Agnieszka Banach, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi W. S. na bezczynność Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w K. w przedmiocie pomocy społecznej I. zobowiązuje Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w K. do wydania aktu załatwiającego wniosek W. S. z 22 kwietnia 2020 r. o przyznanie opiekuna - w terminie czternastu dni od dnia doręczenia organowi odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; II. stwierdza, że bezczynność Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w K. nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; III. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach na rzecz adwokata A. M. kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć i 20/100) złotych, w tym VAT w kwocie 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
W. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. skargę na "przewlekłość Organu Dyrektora MOPR z up. Prezydenta Miasta K. w zakresie udzielenia pomocy usług opiekuńczych osoby niepełnosprawnej".
W odpowiedzi na skargę organ - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w K. , działający z upoważnienia Prezydenta Miasta K. , wniósł o oddalenie ewentualnie o odrzucenie skargi, podnosząc, że sprawę przyznania asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej na terenie miasta K. reguluje uchwała nr XXII/424/2019 Rady Miasta K. z dnia 5 grudnia 2019 r. w sprawie przyjęcia do realizacji od 1 stycznia 2020 r. Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2019 - 2020. Zgodnie z § 5 tej uchwały przyznanie asystenta nie wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i wydania decyzji administracyjnej. W ocenie organu, sprawa nie była prowadzona przewlekle i została załatwiona w przewidziany prawem sposób, gdyż rozstrzygniecie nie wymagało wydania decyzji. Organ pismem z 15 maja 2020 r. poinformował skarżącego, że pomoc asystenta może być zgodnie z powyższym programem przyznana tylko osobie legitymującej się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, zaś W. S. posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.