Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. I SA/Go 380/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dariusz Skupień Asesor WSA Zbigniew Kruszewski Protokolant Sekretarz sądowy Anna Szymczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi C.K., V.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia po wznowieniu postępowania decyzji ostatecznej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Skarżący, C.K., V.K. (dalej: strona, skarżący), wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: Dyrektor, DIAS) z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr [...] utrzymującą w mocy własną decyzję z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...], którą odmówiono uchylenia w całości decyzji DIAS z [...] lutego 2016 r. nr [...], uchylającą w całości decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z [...] listopada 2015 r., nr [...] w przedmiocie określenia na kwotę 273.478,00 zł zobowiązania za 2008 r. w podatku dochodowym od osób fizycznych i określającą wysokość zobowiązania w tymże podatku za 2008 r. na kwotę 273.421,00 zł.

Z akt wynika następujący stan sprawy.

Pismem z dnia [...] stycznia 2020 r. C.K., V.K. reprezentowani przez doradcę podatkowego, zażądał, na podstawie art. 240 § 1 pkt 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm. - zwanej dalej "O.p."), wznowienia postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją DIAS z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. W uzasadnieniu wniosku podniósł, że w trakcie postępowania zakończonego ww. decyzją organ podatkowy posłużył się dowodami zgromadzonymi w innych postępowaniach. Tymczasem w wyroku z 16 października 2019 r. sygn. akt C-189/18 (data opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej: 16 grudnia 2019 r.) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził m.in., że "... w przypadku gdy organ podatkowy zamierza oprzeć swoją decyzję na dowodach uzyskanych, tak jak w postępowaniu głównym, w ramach powiązanych postępowań karnych i postępowań administracyjnych wszczętych przeciwko dostawcom podatnika, zasada poszanowania prawa do obrony wymaga, aby podatnik ten miał możliwość dostępu w trakcie toczącego się przeciwko niemu postępowania do wszystkich tych dowodów oraz dowodów, które mogą być wykorzystane w jego obronie, chyba że cele leżące w interesie ogólnym uzasadniają ograniczenie tego dostępu. (58) Wymogu tego nie spełnia praktyka organu podatkowego polegająca na nieudzieleniu danemu podatnikowi żadnego dostępu do tych dowodów, a w szczególności do dowodów, na których opierają się ustalenia dokonane w protokołach sporządzonych i decyzjach wydanych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00