Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 grudnia 2020 r., sygn. III SA/Wa 917/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Sędziowie asesor WSA Konrad Aromiński, sędzia WSA Radosław Teresiak, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za maj 2019 r. 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz D. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 580 zł (słownie: pięćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z [...] marca 2020 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W. utrzymał w mocy wydane wobec D. sp. z o.o. z siedzibą w W. postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z [...] grudnia 2019 r. w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za maj 2019 r.

Z akt sprawy wynika, że 18 czerwca 2019 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. wpłynęła złożona przez Skarżącą deklaracja VAT-7 za maj 2019 r., w której wykazała ona kwotę podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni, w wysokości 131.502 zł. Termin zwrotu przypadał na dzień 19 sierpnia 2019 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego W. mając na uwadze wysokość zadeklarowanych nabyć towarów i usług oraz kwotę do zwrotu uznał za konieczne zweryfikowanie rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie oraz sprawdzenie tych rozliczeń z faktycznym przebiegiem transakcji. Ustalono, iż przedmiotem działalności gospodarczej Skarżącej jest działalność związana z oprogramowaniem (usługi programistyczne), a zatem działalność zaliczana do branży wysokiego ryzyka.

W dniu 16 lipca 2019 r. na podstawie upoważnienia Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w L. została wszczęta wobec Skarżącej kontrola celno-skarbowa w zakresie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do maja 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00