Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 grudnia 2020 r., sygn. VII SA/Wa 947/20

Zabytki

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, Sędziowie sędzia WSA Bogusław Cieśla (spr.), sędzia WSA Monika Kramek, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi A. K. i W. K. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] marca 2020 r. znak [...] w przedmiocie odmowy skreślenia z rejestru zabytków oddala skargę

Uzasadnienie

W. K. wniósł do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o skreślenie z rejestru zabytków budynku mieszkalnego przy ul. [...] w [...] (gm. [...]), wpisanego do tego rejestru pod numerem [...], decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w [...] z dnia [...] października 1967 r., ewentualnie o pozwolenie na wykonanie prac remontowych.

W uzasadnieniu wniosku wskazał, że ww. budynek mieszkalny jest w bardzo złym stanie technicznym. W trakcie planowania remontu i przebudowy budynku, doszło do ujawnienia, że budynek stanowi zabytek. W księdze wieczystej ani w akcie notarialnym nabycia budynku nie było wzmianki o jego wpisie do rejestru zabytków. Poprzedni właściciele uzyskali zgodę na remont poszycia dachowego.

W przypadku gdyby organ uznał, że nie ma przesłanek do wydania decyzji zezwalającej na skreślenie z rejestru zabytków, wnosił o wydanie decyzji zezwalającej na dokonanie prac remontowych. Konieczne jest bowiem wzmocnienie konstrukcji budynku poprzez wylanie betonowego wieńca na piętrze. Obiekt znajduje się przy drodze - DW [...], gdzie natężenie ruchu jest duże, budynek poddawany jest drganiom powodującym pęknięcia ścian. Obie ściany szczytowe należy wymienić na nowe, ponieważ cegła jest zwietrzała, tynk odspaja się. Stanowi to również zagrożenie dla przechodniów idących chodnikiem wzdłuż domu.

Więźba dachowa mimo doraźnych napraw wykonanych przez poprzednich właścicieli wymaga wymiany niemalże w całości. Konieczne jest wstawienie w nowe ściany szczytowe otworów okiennych (drugi w ścianie przedniej, a jeden w tylnej). Nadto docieplenie wszystkich ścian budynku oraz wymiana istniejących okien.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00