Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2020 r., sygn. III SA/Wa 1110/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, Sędziowie asesor WSA Piotr Dębkowski (sprawozdawca), sędzia WSA Jarosław Trelka, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi m. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...], 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz m. S.A. z siedzibą w W. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] października 2019 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej DKIS) wpłynął wniosek [...] S.A. z/s w W. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 865 ze zm., dalej: ustawa o CIT").

We wniosku Bank podał, że rozważa wprowadzenie do oferty usługi polegającej na nabywaniu wierzytelności od podmiotów posiadających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będących polskimi rezydentami podatkowymi (dalej Wierzyciele). Wierzycielom z tytułu zawartych przez nich umów kredytu, względnie objętych lub nabytych przez nich obligacji, przysługują w stosunku do ich dłużników wierzytelności o spłatę kredytu lub obligacji (dalej Wierzytelności). Z kolei podmioty zobowiązane do spłaty Wierzytelności są z reguły polskimi rezydentami podatkowymi, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, że są to zagraniczni rezydenci podatkowi (dalej Dłużnicy).

Bank nabywać będzie Wierzytelności zgodnie z umową cesji (przelewu) wierzytelności (dalej Umowa cesji). Na podstawie Umowy cesji na Bank przenoszone będą w całości prawa i obowiązki z umowy kredytu, względnie z tytułu objętych lub nabytych przez Wierzycieli obligacji, w tym roszczenia o spłatę odsetek (dalej Odsetki). Bank nabywać będzie Wierzytelności terminowo obsługiwane. Umowa cesji będzie mieć charakter odpłatny, tj. na podstawie Umowy cesji Bank kupi od Wierzycieli wskazane wyżej roszczenia względem Dłużników po cenie stanowiącej określoną część wartości nominalnej Wierzytelności, obliczonej zgodnie z formułą zawartą w Umowie cesji. Różnica pomiędzy wartością nominalną Wierzytelności a ceną jej nabycia stanowi dyskonto (dalej Dyskonto).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00