Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Rz 1023/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Piotr Godlewski WSA Elżbieta Mazur-Selwa /spr./ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi K. D. i Z. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji - skargę oddala -

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi K. D. i Z. D., dalej 'Skarżący , jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego , dalej "Kolegium", z [...] lipca 2020r. nr [...]w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Wnioskiem z 30 kwietnia 2020 r. Skarżący zwrócili się do Wójta Gminy [...], dalej "Wójt" o stwierdzenie niewykonalności jego decyzji z [...] czerwca 2011 r. nr [...] nakazującej wyżej wymienionym wykonanie rowu po śladzie rowu w granicy działek nr [...] i nr [...] w miejscowości P. z wprowadzeniem wód do rowu przydrożnego drogi wojewódzkiej nr [...] H.-C. w km 37+310 po lewej stronie. Zgody na jej wykonanie nie wyraził zarządca drogi wojewódzkiej. Wnioskodawcy podnieśli, że decyzja była niewykonalna już w dniu jej wydania, a niewykonalność ma charakter trwały i naraża strony na konsekwencje prawne.

Postanowieniem z [....] czerwca 2020 r. nr [...], Kolegium odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności wskazanej wyżej decyzji. W uzasadnieniu orzeczenia Kolegium wyjaśniło w pierwszej kolejności, że wniosek Skarżących potraktowano jako wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji nim objętej. Przesądziła o tym przede wszystkim jego treść oraz powołany art. 156 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256, ze zm., dalej "k.p.a.") oraz brak w procedurze administracyjnej instytucji stwierdzenia niewykonalności decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00