Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Rz 683/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski /spr./ Sędziowie WSA Piotr Godlewski AWSA Karina Gniewek-Berezowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi A. S.A. w [...] - Oddział [...] w [...] na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia nieprawidłowości stanu technicznego budynku mieszkalnego - skargę oddala -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: "WINB"), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256, dalej: "K.p.a."), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: "PINB") z dnia [...] lutego 2020 roku znak: [...] nakazującą A., z siedzibą w [...] (dalej: "Spółka"/"Skarżąca"), usunięcie nieprawidłowości powodujących nieodpowiedni stan techniczny w użytkowanym budynku mieszkalnym jednorodzinnym usytuowanym na działce nr [...] w M., w terminie do dnia 30 maja 2020 r., poprzez wykonanie szczegółowo wymienionych prac budowlano-naprawczych.

W uzasadnieniu stwierdzone zostało, że PINB na podstawie art. 61 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm., dalej: "P.b."), nakazał Spółce usunięcie nieprawidłowości powodujących nieodpowiedni stan techniczny w użytkowanym budynku mieszkalnym jednorodzinnym poprzez wykonanie robót określonych w sentencji decyzji oraz w trybie natychmiastowym zakazał użytkowania części budynku obejmującej pomieszczenie z uszkodzonym stropem drewnianym. Decyzję poprzedziła dokonana w dniu [...] stycznia 2020 r. kontrola utrzymania (stanu technicznego) budynku, która wykazała widoczne pęknięcia, zarysowania ścian nośnych - północnej i zachodniej. W pokoju od strony południowej ustalono ugięcie stropu nad parterem w jego środkowej części. W miejscu ugięcia została doraźnie wykonana konstrukcja wsporcza z drewnianych elementów podtrzymującą ugięty strop. Zaobserwowano widoczne ugięcia połaci dachowej, nieszczelne pokrycie dachowe, uszkodzone dachówki, skorodowane obróbki blacharskie, rynny i rury spustowe. W dniu [...] lutego 2019 r. wyłączono z eksploatacji pokój z ugiętym stropem; pomieszczenie to nie było użytkowane od tego czasu przez najemcę zamieszkującego lokal. Ze względów ekonomicznych właściciel budynku - Skarżąca wnioskował o jego rozbiórkę, ponieważ koszty remontu przewyższyłyby wartość budynku. PINB wskazał w uzasadnieniu decyzji, że zasadnym jest podjęcie działań mających na celu usunięcie nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu, z uwagi na wyeliminowanie zagrożenia zdrowia i życia ludzi (spowodowanego m. in. uszkodzonym stropem nad parterem) oraz na dalsze bezpieczne użytkowanie obiektu. Wskazał także, że brak jest podstaw do nakazania rozbiórki budynku, zgodnie z wnioskiem właściciela obiektu, gdyż pozostałe elementy konstrukcji, nieujęte w treści zaskarżonej decyzji, są w odpowiednim stanie technicznym, nie posiadają uszkodzeń i braków, które mogłyby powodować bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00