Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 3 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Rz 923/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski /spr./ Sędziowie WSA Elżbieta Mazur-Selwa WSA Ewa Partyka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi J. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] maja 2020 r. nr [...].

Uzasadnienie

II SA/Rz 923/20

U z a s a d n i e n i e

Przedmiotem skargi J. O. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z [...] czerwca 2020 r. nr [...] dotycząca odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jak wynika z jej uzasadnienia i akt administracyjnych, Burmistrz Miasta decyzją z [...] maja 2020 r. nr [...] - działając na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U.

z 2020 r., poz. 111, dalej: u.ś.r.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 568, dalej: k.p.a.) - odmówił J. O. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną babcią B. Z., która orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z [...] kwietnia 2012 r. nr [...] została zaliczona do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności (orzeczenie to wydano na stałe z zastrzeżeniem, że daty powstania niepełnosprawności nie dało się ustalić, zaś ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od [...] marca 2012 r.).

Ustalono, że w/w jest wdową, posiadającą 4 dzieci (M. Z., R. Z., C. Z. oraz A. O.), na których ciąży względem niej obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności, co wyłącza przyznanie wnioskowanego świadczenia skarżącej. Obowiązek ten może na nią - jako wnuczkę - przejść w dalszej kolejności dopiero wtedy, gdy osoby zobowiązane w pierwszej kolejności nie są w stanie uczynić zadość swojemu obowiązkowi lub nie ma osób spokrewnionych w pierwszej kolejności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00