Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. I SA/Łd 186/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Cezary Koziński, Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki, Sędzia WSA Bożena Kasprzak (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2020 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] UNP:[...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące maj - grudzień 2013 r. 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi radcy prawnemu K. J. kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych powiększoną o kwotę podatku od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej stronie skarżącej z urzędu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł., po rozpoznaniu odwołania P. M., na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) dalej jako: O.p., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...] r. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i grudzień 2013 roku oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za październik 2013 r. i nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w terminie 60 dni za miesiąc listopad 2013 roku.

Z akt sprawy wynika, iż w okresie od 1 kwietnia 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. podatnik prowadził działalność gospodarczą pod nazwą A w zakresie handlu liśćmi tytoniowymi i podnajmu ciągników siodłowych. W toku prowadzonych czynności kontrolnych ustalono na podstawie przedłożonej dokumentacji, iż zasadniczym przedmiotem (głównym źródłem dochodu) w okresie od maja 2013 r. do grudnia 2014 r. były wewnątrzwspólnotowe dostawy towaru (WDT) opodatkowane zerową stawką podatku od towarów i usług. Tytoń ten wcześniej nabywany był w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WNT), importu lub od kontrahentów krajowych. Łączna wartość dostaw tytoniu wykazanych jako WDT w okresie maj - grudzień 2013 r. wyniosła 875.827,39 zł, natomiast od stycznia do grudnia 2014 r. - 852.389,69 zł. Kontrahentami wymienionymi na fakturach, mającymi nabywać tytoń sprzedawany przez stronę w ramach WDT miały być dwa podmioty z terenu Czech: B s.r.o. P. (poszczególne okresy rozliczeniowe 2013 r. i 2014 r.) oraz C s.r.o. C. (maj i czerwiec 2014 r.). Z listów przewozowych wynika m.in. że transportu towaru do firmy B s.r.o. dokonywał osobiście podatnik pojazdami o numerach rejestracyjnych [...], [...], [...], [...], [...] i [...], natomiast odnośnie dostaw dla drugiego podmiotu z terenu Czech (C s.r.o.) - poza fakturami - na etapie kontroli podatnik nie przedłożył żadnych dodatkowych dowodów potwierdzających dokonanie wywozu towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00