Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. I SA/Łd 457/20

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski, Sędziowie Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.), Sędzia WSA Paweł Kowalski, , po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej dotyczącej podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. zaskarżoną decyzją z [...] r. utrzymał w mocy własną decyzję z [...] r., wydaną w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z [...] r.

Z akt sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. decyzją z [...] r. określił P. O. nadwyżki podatku od towarów i usług za marzec, maj i lipiec 2009 r. oraz zobowiązania w tym podatku za pozostałe miesiące 2009 r. Podatnik wniósł odwołanie od ww. decyzji, zaś Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzją z [...] r. utrzymał w mocy ww. rozstrzygnięcie. Decyzja organu odwoławczego została zaskarżona przez podatnika do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Łodzi, który wyrokiem z 15 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 107/17, skargę oddalił. Następnie Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 26 czerwca 2019 r., sygn. akt I FSK 1135/17, oddalił skargę kasacyjną podatnika.

Następnie P. O. pismem z 8 stycznia 2020 r. wystąpił z wnioskiem o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z 2 grudnia 2016 r. Przedmiotowy wniosek uzasadnił wystąpieniem przesłanki określonej w art. 240 § 1 pkt 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. z 2019 r., poz. 900 ze zm.; dalej: o.p.). Skarżący powołał się w tym zakresie na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 października 2019 r. wydany w sprawie C-189/18 Glencore Agriculture Hungary Kft. Przeciwko Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebviteli Igazgatósága. Zdaniem wnioskodawcy, na skutek błędów proceduralnych organów podatkowych, doszło w postępowaniu wymiarowym do naruszenia zasady poszanowania prawa do obrony, a także art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00