Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 grudnia 2020 r., sygn. I SA/Lu 522/20

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka (sprawozdawca) Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz WSA Andrzej Niezgoda po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi R. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko R. K. (dalej: "Wnioskodawca") przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia ze spółki jawnej jednego ze wspólników:

- jest nieprawidłowe - w części dotyczącej powstania przychodu, w związku z rozliczeniem udziału kapitałowego w formie niepieniężnej,

- jest prawidłowe - w części dotyczącej powstania przychodu, w związku z rozliczeniem udziału kapitałowego w formie pieniężnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej: "spółka"), przekształconej ze spółki cywilnej, prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw. Wspólnikami spółki są trzy osoby fizyczne podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, których dochody z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej opodatkowane są podatkiem dochodowym liniowym w wysokości 19%. Każdemu ze wspólników przysługuje udział w zyskach i stratach, w proporcji określonej w umowie jako 1/3. W trakcie funkcjonowania spółki jawnej wspólnicy wnieśli do niej wkład niepieniężny w postaci udziałów (każdy po 1/3) w prawie własności do trzech nieruchomości gruntowych. Jeden z nich, w niedalekiej przyszłości zamierza ze spółki wystąpić, co spowoduje konieczność rozliczenia. Wnioskodawca oraz drugi wspólnik planują kontynuować dotychczasową działalność i planują rozliczyć się z występującym wspólnikiem w ten sposób, że spłata jego udziału kapitałowego nastąpi częściowo w formie pieniężnej, a częściowo w formie niepieniężnej. Jako część niepieniężna zostanie mu wydana nieruchomość gruntowa zabudowana, na którą składają się dwie działki, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste oraz samochód osobowy. Udział (1/3) w prawie własności do jednej z działek, które mają zostać wydane wspólnikowi stanowił jego wkład do spółki, natomiast druga z działek została nabyta wraz z budynkami i budowlami przez wspólników spółki jeszcze wówczas cywilnej. Samochód, który ma zostać wydany, został nabyty przez wspólników spółki od leasingodawcy po zakończeniu umowy leasingowej. Występujący ze spółki wspólnik nie będzie prowadził działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00