Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Ke 836/20

Ewidencja ludności

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Asesor WSA Agnieszka Banach, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., znak: [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r., znak: [...] (sprostowaną co do daty postanowieniem z 16 lipca 2020 r.), Wojewoda Świętokrzyski po rozpatrzeniu odwołania D. S. utrzymał w mocy decyzję Burmistrza [...] z 19 grudnia 2019 r. orzekającą o wymeldowaniu ww. z pobytu stałego z lokalu w miejscowości [...].

W uzasadnieniu decyzji Wojewoda przywołał treść art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności i podniósł, że w sprawie o wymeldowanie wyjaśnieniu podlega kwestia zamieszkiwania w danym lokalu, a także charakter opuszczenia tego lokalu przez daną osobę.

Organ ustalił, że w niniejszej sprawie na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Końskich z 28 marca 2014 r. Komornik Sądowy dokonał eksmisji strony z miejsca zameldowania - do lokalu przy ul. [...]. Do akt sprawy dołączono protokół z dokonanych czynności z dnia 4 lipca 2019 r. Przedstawione dokumenty nie budzą wątpliwości organu, co do faktu opuszczenia spornego lokalu przez skarżącą.

W ocenie Wojewody nieistotne jest badanie woli osoby czy jej zamiaru dotyczącego powrotu do tego lokalu, skoro strona nie ma już żadnych uprawnień do przebywania w nim. W sprawie brak jest obiektywnej możliwości realizacji woli przebywania strony w lokalu, bowiem Sąd pozbawił ją możliwości zamieszkania w nim w drodze orzeczenia o eksmisji.

Zdaniem organu odwoławczego samo rozstrzygnięcie skargi na czynności komornicze nie skutkuje prawem do ponownego zamieszkania w lokalu. Aby do tego doszło niezbędne byłoby uchylenie wyroku sądu powszechnego o eksmisji. Dopiero uchylenie wyroku eksmisyjnego i ewentualny powrót strony do spornego lokalu uzasadniałyby odmowę wymeldowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00