Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Gl 898/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk, Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi E.P. (P.) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] r. nr [...], odmówił E. P. (skarżąca) świadczenia w formie zasiłku rodzinnego na dziecko oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 - wnioskowanych na W. P. Podstawą działania organu I instancji były art. 4-6, art. 9-15 oraz art. 24 ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 roku (Dz. U. 2018, poz. 2220 -dalej "u.s.r."), rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz.U. 2017 poz. 1466) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 poz. 2096)

Z akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 21 października 2019 r. skarżąca zwróciła się o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego dla syna W. P., ur. [...] r. We wniosku zaznaczyła, iż jest osobą zamężną i w składzie rodziny wykazała siebie, syna W. P. i męża P. P. Syn W. P. jest osobą niepełnosprawną. Strona według zaświadczenia Sądu Rejonowego [...] w K. [...] Wydział Rodzinny i Nieletnich sygn. akt [...] z dnia [...] r. została ustanowiona opiekunem prawnym dla całkowicie ubezwłasnowolnionego W. P. Sąd Rejonowy [...] w K. wyrokiem zaocznym z dnia [...] r. sygn. akt [...] zasądził od P. P. na rzecz W. P. alimenty w kwocie 900 zł miesięcznie, począwszy od dnia [...] sierpnia 2016 r. Składając wniosek o przyznanie świadczenia strona złożyła oświadczenie, że małżonek przekazuje przez komornika kwotę zasądzonych alimentów na rzecz syna, czyli 900 zł miesięcznie. Natomiast syn oddaje te alimenty ojcu w tej samej wysokości "tylko 3 x w miesiącu". P. P. w sierpniu 2018 r. uzyskał prawo do emerytury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00