Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 11 grudnia 2020 r., sygn. I SA/Bk 751/20

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Pruszyński, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, asesor sądowy WSA Marcin Kojło (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi D. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do czerwca 2017 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...], Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w B. rozliczył D. C., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą FHU "D." (dalej również jako "skarżący", "podatnik") - podatek od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do czerwca 2017 r. w wysokości innej niż zadeklarowana. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy organ pierwszej instancji stwierdził, że wykazywany przez skarżącego w rejestrach zakupu i deklaracjach VAT za styczeń - czerwiec 2017 r. podatek naliczony wynika głównie z faktur zakupu telefonów komórkowych Apple IPhone 7 od M. Spółki z o.o. z siedzibą w K.. Łączna wartość podatku naliczonego wynikającego z faktur kontrahenta w poszczególnych miesiącach wahała się od 22.813,03 zł do 59.721,47 zł. Okoliczności sprawy wskazywały, że zakupy dokonywane od spółki M. wypełniają przesłanki jednolitej gospodarczo transakcji (objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia), o której mowa w art. 17 ust. 1c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.t.u.") i co za tym idzie, uwidoczniony na fakturach zakupu podatek naliczony nie podlega odliczeniu z uwagi na regulację art. 88 ust. 3a pkt 7 u.p.t.u.

Po rozpatrzeniu odwołania skarżącego, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B., decyzją z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] utrzymał w mocy powyższe rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00