Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. I SA/Bk 853/20

Podatki inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Sędziowie sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), asesor sądowy WSA Justyna Siemieniako, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi O. w P. na decyzję Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie wiążącej informacji stawkowej oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] marca 2020 r. Okręgowa Spółdzielnia M. w P. (dalej powoływana jako "skarżąca") złożyła wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej w zakresie sklasyfikowania towaru według Nomenklatury scalonej (CN) na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wniosek dotyczył towaru: koktajl na bazie białka serwatkowego banan, agrest & błonnik.

Rozstrzygając sprawę w I instancji, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej powoływany jako "DKIS") wydał w dniu [...] czerwca 2020 r. wiążącą informację stawkową znak [...]), w której określił dla towaru: koktajl na bazie białka serwatkowego banan, agrest & błonnik klasyfikację do pozycji 2202 Nomenklatury scalonej (CN) oraz stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 23%. W następstwie odwołania od tej decyzji DKIS wydał w dniu [...] września 2020 r. decyzję nr [...] utrzymującą w mocy decyzję wydaną w I instancji.

W uzasadnieniu decyzji DKIS wskazał, że towar będący przedmiotem wniosku nie jest zatem towarem jednolitym, tj. składającym się wyłącznie z jednego składnika surowca (białko serwatkowe (z mleka)), lecz zawiera także wsad owocowy stanowiący 15% całego składu, którego poszczególne składniki stanowią substancje wzmacniające smak i zapach, stabilizujące oraz wzmacniające barwę. DKIS podkreślił, że białka serwatkowe są głównym składnikiem towaru, ale nie stanowią jedynego składnika. DKIS wskazał następnie, że w myśl Not wyjaśniających do działu 04, który obejmuje takie produkty jak np. serwatka, oprócz składników naturalnego mleka (np. mleko wzbogacone w witaminy lub sole mineralne), mogą zawierać dodatkowo małe ilości środków stabilizujących, które służą do utrzymania naturalnej konsystencji produktu w czasie transportu w stanie płynnym (np. fosforan disodu, cytrynian sodu i chlorek wapnia), jak również bardzo małe ilości przeciwutleniaczy lub witamin normalnie niewystępujących w mleku. Niektóre z tych produktów mogą zawierać również małe ilości związków chemicznych (np. diwęglan sodu) koniecznych do ich przetworzenia; produkty w postaci proszku lub granulek mogą zawierać środki przeciwzbrylające (np. fosfolipidy, bezpostaciowy ditlenek krzemu). DKIS dodał, że z Not wyjaśniających do pozycji 0404 wynika, że pozycja niniejsza obejmuje również produkty świeże lub zakonserwowane składające się ze składników mleka, które nie posiadają takiego składu jak produkt naturalny, pod warunkiem, że nie są one bardziej szczegółowo wymienione gdzie indziej. Tak więc pozycja ta obejmuje produkty, które nie zawierają jednego lub więcej naturalnych składników mleka, mleko, do którego zostały dodane naturalne składniki mleka (na przykład w celu uzyskania produktu wysokobiałkowego). Zdaniem DKIS oprócz naturalnych składników mleka i dodatków wymienionych w Uwagach ogólnych Not wyjaśniających do niniejszego działu, produkty objęte niniejszą pozycją mogą zawierać również dodatek cukru lub innego środka słodzącego. Zatem produkty objęte pozycją 0404 mogą zawierać dodatek cukru lub innego środka słodzącego, natomiast nie mogą zawierać wsadu owocowego, który nie jest dodatkiem cukru lub (samodzielnym) środkiem słodzącym. DKIS stwierdził, że towar będący przedmiotem odwołania: koktajl na bazie białka serwatkowego banan, agrest & błonnik, nie może być sklasyfikowany do pozycji 0404 klasyfikacji towarów Nomenklatury scalonej (CN). Uargumentował to faktem, że towar ten zawierając dodatek owoców (wsad owocowy) nie może być zaklasyfikowany do działu 0404.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00