Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 listopada 2020 r., sygn. II SAB/Wa 550/20
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Andrzej Góraj, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Klubu Sportowego [...] w [...] na bezczynność Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej w sprawie z wniosku z dnia [...] lutego 2019 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Klub Sportowy [...] w W. wniósł skargę na bezczynność Polskiego Związku [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.
Prezes Klubu Sportowego [...], działając w imieniu Klubu dnia [...] lutego 2019r. wniósł do Polskiego Związku [...], za pośrednictwem poczty elektronicznej, wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci skanu załączników do protokołu z posiedzenia Prezydium Zarządu Organu z dnia [...] marca 2017r.
Skarżący wskazuje, że organ odczytał wiadomość elektroniczną zawierającą ww. wniosek [...] lutego 2019r.
Skarżący w związku z brakiem odpowiedzi na ww. wniosek, wysłał organowi dnia 21 marca 2019r., za pośrednictwem poczty elektronicznej, ponaglenie, wskazując, że wiadomość tą organ odczytał [...] marca 2019r.
Organ za pośrednictwem poczty elektronicznej dnia [...] marca 2019r. poinformował skarżącego, że ze względu na dużą liczbę załączników do protokołu z posiedzenia Prezydium Zarządu Organu z [...] marca 2017r. skarżący we wcześniej ustalonym terminie może stawić się w biurze organu, gdzie zostaną udostępnione dokumenty, o które wnioskował.
Skarżący pismem z 25 marca 2019r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Organu w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. W skardze wniósł o: 1) zobowiązanie organu do udzielenia żądanej informacji publicznej w terminie 14 dni od daty doręczenia akt organowi; 2) stwierdzenie na podstawie art. 149 § 1a ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U z 2018r., poz.1302 ze zm., zwana dalej: "p.p.s.a."), że bezczynność organu lub przewlekłe prowadzenie postępowania miały miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 3) zobowiązanie organu do dyscyplinarnego ukarania winnego niezałatwienia sprawy w terminie, Prezesa Zarządu Organu - A. M.; 4) wymierzenie organowi grzywny na postawie art. 149 § 2 p.p.s.a w maksymalnej wysokości określonej w art. 154 § 6 P.p.s.a.; 5) zasądzenie kosztów postępowania.