Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 listopada 2020 r., sygn. VII SA/Wa 1441/20

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, , Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Tomasz Janeczko (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 listopada 2020 r. sprawy ze skargi P. O. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2020 r. znak [...] w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez P. O. (dalej: "skarżący") jest postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: "organ odwoławczy", "GINB") z dnia [...] czerwca 2020 r., znak: [...]. umarzające postępowanie zażaleniowe w przedmiocie wstrzymania wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Powyższe postanowienie, zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Postanowieniem z dnia [...] lipca 2019 r., znak: [...], Wojewoda [...] (dalej: "organ I instancji", "Wojewoda"), działając na podstawie art. 159 § 1 k.p.a., wstrzymał z urzędu, wykonanie decyzji Starosty [...] z [...] czerwca 2017 r. Nr [...], znak: [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej Fundacji [...] pozwolenia na budowę bosmanatu z pomostem, slipem i pirsem cumowniczym na działkach o nr ewid. [...] i [...], obr. [...], gm. [...]. Organ I instancji wskazał, że wydana przez Wójta Gminy [...] decyzja Nr [...] z [...].11.2016 r., ustalająca na rzecz inwestującej Fundacji lokalizację inwestycji celu publicznego, została [...].07.2019 r. przez SKO w [...] (decyzją znak: [...]) wyeliminowana z obrotu prawnego ze skutkiem ex tunc (jako nigdy niewywołująca skutków prawnych). Oznacza to, że inwestor de facto nigdy nie był adresatem decyzji ustalającej na jego rzecz warunki zabudowy i zagospodarowania fragmentu działki nr [...] (jezioro P.), na którym potem zaprojektowano znaczną część budynku bosmanatu (wraz z pomostem, pirsem j slipem), objętego przedmiotową decyzją Starosty [...] Nr [...] z [...].06.2017 r. o pozwoleniu na budowę. Wojewoda przypomniał uchwałę składu siedmiu sędziów NSA z 13.11.2012 r. (sygn. akt I OPS 2/12), zgodnie z którą stwierdzenie nieważność decyzji, w oparciu o którą wydano inną przedmiotowo zależną decyzję, może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności decyzji zależnej na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa, a nie do wznowienia postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt 8 k.p.a. Z uwagi na powyższe, Wojewoda uznał, że zachodzi uzasadnione prawdopodobieństwo, że decyzja Nr [...] z [...].06.2017 r., jest dotknięta wadą, o której mowa w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., tj. że została wydana przez Starostę [...] z rażącym naruszeniem przepisów art. 32 ust. 4 pkt 1, w związku z art. 32 ust. 1 pkt 2, ustawy z 07.07,1994 r. Prawo budowlane. Starosta [...] udzielił bowiem Fundacji [...] pozwolenia na budowę, mimo że wniosek o to pozwolenie złożyła ona przy nieistnieniu w obrocie prawnym ( z uwagi na stwierdzenie, ze skutkiem ex tunc, nieważności decyzji Nr [...] z [...].11.2016 r. Wójta Gminy [...]) ważnej, wydanej na jej rzecz ( i wymaganej przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - z uwagi na brak planu miejscowego na tym terenie) decyzji ustalającej warunki zabudowy terenu dla wnioskowanego przez inwestującą Fundację zamierzenia budowlanego objętego pozwoleniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00