Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. IV SA/Wa 735/20

Ewidencja ludności

 

Warszawa, 26 listopada 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Kaja Angerman (spr.) Sędzia WSA Anna Sękowska asesor WSA Paweł Dańczak po rozpoznaniu 26 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A.R. na decyzję Wojewody [...] z [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli sądowoadministracyjnej, na skutek skargi A. R. (dalej również "skarżący"), była decyzja Wojewody [...] z [...] stycznia 2020 r. nr [...] , wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. Z 2018 r. poz. 2096 ze zm., dalej "k.p.a.") w związku z art. 35 ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2019 r. poz. 1397), utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta [...] z [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania skarżącego z pobytu stałego w lokalu numer [...] przy ulicy [...] 3 w [...] (dalej również "lokal").

Zaskarżoną decyzję organ wydał decyzję w oparciu o następujący stan faktyczny i ocenę prawną.

A. R. (dalej również "uczestniczka postępowania") wnioskiem z 29 lipca 2019 r. wystąpiła o wymeldowanie skarżącego z lokalu wskazując, że mąż wyprowadził się z lokalu 27 września 2017 r. Do wniosku dołączyła kopię umowy z 3 października 2017 r. o podział majątku dorobkowego.

Prezydent [...] (dalej również "organ pierwszej instancji"), po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją z [...] listopada 2019 r. orzekł o wymeldowaniu skarżącego z pobytu stałego z lokalu. W uzasadnieniu organ wskazał, że po stronie skarżącego zaistniały przesłanki do wymeldowania określone w art. 35 ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności, bowiem miejsce stałego zameldowania opuścił trwale i dobrowolnie.

Z rozstrzygnięciem organu pierwszej instancji nie zgodził się skarżący, wnosząc odwołanie. Skarżący wskazał, że organ ten nie uwzględnił m.in. tego, że skarżący: przebywa w lokalu opiekując się dziećmi, nie ma do lokalu swobodnego dostępu i nigdy nie miał zamiaru opuszczenia go na stałe. Skarżący dodał, że wobec braku możliwości wejścia do lokalu dokonywał zgłoszeń na policję, ale funkcjonariusze nie podejmowali żadnych interwencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00