Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. II SA/Wa 1422/20

Dostęp do informacji publicznej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędzia WSA Joanna Kube (spr.), Sędzia WSA Danuta Kania, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w [...] na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] czerwca 2020 r. [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] października 2016 r. Stowarzyszenie [...] z siedzibą w [...] dalej, jako "Stowarzyszenie", "skarżący", zwróciło się do Ministra Obrony Narodowej dalej, jako "Minister", "organ", o udostępnienie informacji w zakresie:

- czy i kiedy Minister Obrony Narodowej albo inny przedstawiciel MON spotkał się z producentem [...] - w ciągu ostatnich 6 miesięcy,

- czy była prowadzona przez MON korespondencja z producentem [...], a jeśli tak, to o jej udostępnienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 listopada 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 753/19 uchylił decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] o odmowie udostępnienia wnioskowanej - pismem z dnia [...] października 2016 r. - informacji publicznej w zakresie korespondencji prowadzonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej z producentem [...].

Sąd uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że brak należytego uzasadnienia zaskarżonej decyzji, nie pozwala na dokonanie przez oceny, czy istniały podstawy do ograniczenia prawa dostępu do wnioskowanej informacji publicznej, nie tylko ze względu na spełnienie przesłanki materialnej tajemnicy przedsiębiorcy, ale także przesłanki formalnej.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji nie wynika, aby organ zbadał, czy w sprawie niniejszej spełniona została przesłanka formalna tajemnicy przedsiębiorcy, tj. czy producent [...] podjął działania w celu zachowania w poufności wnioskowanej informacji publicznej. Również z przedstawionych Sądowi materiałów źródłowych, stanowiących przedmiot wniosku informacyjnego, nie wynika, aby dokumenty te opatrzone były klauzulą poufności bądź, że przedsiębiorca podjął w inny sposób działania w celu zachowania informacji w poufności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00