Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. III SA/Wa 1925/20

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, Sędziowie asesor WSA Piotr Dębkowski (sprawozdawca), sędzia WSA Jacek Kaute, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 listopada 2020 r. sprawy ze skargi P. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 lipca 2017 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.139.2017.1.MR w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej DKIS), działając na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm., dalej Op), wydał interpretację indywidualną z 7 lipca 2017 r., w której uznał za nieprawidłowe stanowisko P. w zakresie prawa do odliczenia kosztów kwalifikowanych ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową przez Grupę we własnym zakresie i w związku z realizacją usług dotyczących projektów na rzecz innych spółek rozliczanych w ramach transakcji wewnątrzgrupowych, m. in. w świetle art. 18d w zw. z art. 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej Updop).

We wniosku strona podała, że P. S.A. (dalej P.) tworzy z wymienionymi we wniosku podmiotami podatkową grupę kapitałową w rozumieniu art. 1a Updop. P. jest spółką dominującą w podatkowej grupie kapitałowej, o której mowa w art. 1a ust. 2 pkt 2 Updop, natomiast pozostałe spółki to podmioty zależne.

W związku z prowadzoną działalnością część spółek w chodzących w skład Grupy prowadzi również działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26 Updop, obejmującą badania naukowe oraz prace rozwojowe, odpowiednio w rozumieniu art. 4a pkt 27 oraz pkt 28 powołanej ustawy. Z tytułu prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spółki ponoszą wymienione we wniosku koszty. Projekty w ramach wspomnianej działalności mogą być realizowane przez kilka spółek wchodzących w skład Grupy. Współpraca pomiędzy spółkami jest regulowana przez Kodeks Grupy P., w ramach którego Centrum Korporacyjne może regulować wspólne działania poprzez wydanie decyzji, opinii lub innych uchwał, które są wiążące dla Grupy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00