Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 listopada 2020 r., sygn. IV SA/Wa 366/20
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Wójcik Sędziowie: Sędzia WSA Piotr Korzeniowski Asesor WSA Agnieszka Wąsikowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Towarzystwa [...] z siedzibą w [...], Prokuratora Okręgowego w [...] oraz M. K. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie podjęcia i przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w [...] z dna [...] grudnia 2018 r., znak: [...]; II. zasądza od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na rzecz skarżącego Towarzystwa [...] z siedzibą w [...] kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. zasądza od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na rzecz skarżącej M. K. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (dalej: GDOŚ) decyzją z dnia [...] grudnia 2019 r., nr [...]po rozpatrzeniu odwołań:
Prokuratora Okręgowego w [...] oraz G. L., P. K., K. R., D. H., M. P., M. K., M. K., G. G., R. G., A. S., G. S., reprezentowanych przez R. W., M. C., S. G. oraz J. P.,
od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w [...] (dalej: RDOŚ) z dnia [...] grudnia 2018 r., znak: [...], umarzającej postępowanie w sprawie podjęcia i przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych w związku z zanieczyszczeniem wód podziemnych (w studniach indywidulanych) oraz gleb i gruntów na terenie osiedla [...] w [...]
- utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Organ odwoławczy wskazał, że RDOŚ otrzymał zgłoszenie złożone w trybie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z 2018 r., poz. 954), dalej: ustawa szkodowa, dotyczące szkody w środowisku powstałej w skutek zanieczyszczenia wód podziemnych oraz gleb i gruntów przez silnie toksyczne związki chemiczne związane z profilem produkcyjnym dawnych Zakładów Chemicznych "[...]" S.A. w [...]. W ww. zgłoszeniu wskazano, że w związku z występowaniem w wodach podziemnych fenoli, toluenów i innych niezidentyfikowanych związków organicznych nie nadają się one do wykorzystania nie tylko do celów pitnych, ale również do hodowli zwierząt i ryb, nawodnień rolniczych, kąpieli a nawet podlewania trawników. Z racji płytkiego występowania wód podziemnych, w tym na powierzchni terenu, dochodzi do zanieczyszczenia gleb i gruntów. Miejscem wystąpienia szkody jest obszar osiedla [...], zamieszkanej przez około 814 osób, gdzie w świetle badań AGH z 2017 r., zidentyfikowano występowanie nawet 5 chmur zanieczyszczeń związanych genetycznie z różnymi ogniskami zanieczyszczeń użytkowanymi przez dawne Zakłady Chemiczne "[...]" w [...] na terenie osiedla [...]. Emisja zanieczyszczeń z ognisk na terenie dawnych Zakładów Chemicznych nie została zatrzymana, lecz trwa nieprzerwanie do chwili obecnej, także zanieczyszczenie rozprzestrzeniło się na cały obszar osiedla [...]. Przedmiotowa szkoda w środowisku jest potwierdzona przez wyniki badań jakości płytkich wód podziemnych, ujmowanych na terenie osiedla [...] przez studnie indywidulane oraz badania jakości wód powierzchniowych w ciekach wodnych wykonanych w okresie wrzesień - grudzień 2017 r.