Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. II SA/Rz 876/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Magdalena Józefczyk Sędziowie WSA Maciej Kobak WSA Joanna Zdrzałka /spr./ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych - skargę oddala -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2019 r. nr [...], Prezydent Miasta odmówił przyznania J. S. pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla małoletniej córki - G.S.

W podstawie prawnej decyzji organ wskazał art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.) - dalej: "k.p.a.", art. 2, art. 3, art. 18 ust. 1 pkt 3, art. 50 ust. 2, art. 106 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 z późn. zm.) - dalej: "u.p.s.", rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. z 2005 r. Nr 189, poz. 1598 z późn. zm.) oraz uchwałę Rady miasta z dnia [...] marca 209 r. [...], zmieniającą uchwałę z dnia [...] grudnia 2015 r. [...] w sprawie w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

Organ podał, że małoletnia G. S. uczęszcza do szkoły podstawowej, nie korzysta z dodatkowych zajęć, a jak wynika z zaświadczenia lekarza neurologa, rozpoznano u niej obniżenie zdolności intelektualnych oraz trudności szkolne. Nadto wymaga specjalistycznych usług opiekuńczych w wymiarze 6 godzin tygodniowo.

Prezydent podniósł, że nie kwestionuje stanu zdrowia dziecka ani konieczności wsparcia specjalistycznego, niemniej zakres wsparcia, jakiego oczekuje wnioskodawczyni - odrabianie zadań domowych lub tłumaczenie materiału realizowanego w szkole, bez wątpienia nie mieści się w ramach świadczeń z zakresu pomocy, które może podjąć pomoc społeczna w ramach świadczonych usług specjalistycznych. Realizowanie zadań domowych oraz tłumaczenie materiału realizowanego w szkole stanowiłoby w istocie zastąpienie bezpośredniego opiekuna dziecka w codziennych czynnościach związanych procesem wychowania i edukacji. Celem pomocy społecznej jest natomiast przede wszystkim zaspokajanie niezbędnych potrzeb osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00