Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. I SA/Rz 527/20

Podatek od czynności cywilnoprawnych; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Piotr Popek, Sędzia WSA Jarosław Szaro, Asesor WSA Jacek Boratyn /spr./, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 listopada 2020 r. sprawy ze skargi "A." Sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lipca 2020 r., nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, indywidualną interpretacją z [...] lipca 2020 r., nr [...], uznał za nieprawidłowe stanowisko "A" sp. z o.o., z siedzibą w R. (zwanej dalej: spółką lub skarżącą), odnośnie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zwracając się do organu o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego spółka przedstawiła opis stanu faktycznego, zgodnie z którym jest ona dystrybutorem jednej ze znanych marek odzieży sportowej i obuwia sportowego na świecie. Prowadzi działalność polegającą na sprzedaży konsumentom tego typu wyrobów.

W 2019 r. nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740, ze zm., zwanej dalej K.c.), kontynuując dotychczasową jego działalność. Spółka uiściła od tej transakcji podatek od czynności cywilnoprawnych, niejako z ostrożności. Obecnie jednak ma duże wątpliwości czy ten podatek zapłaciła słusznie.

Za podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych spółka przyjęła określoną w umowie cenę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W wyniku nabycia przedsiębiorstwa powstała dodatnia wartość firmy, w rozumieniu art. 16 g ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm., zwanej dalej: CIT), rozumiana jako nadwyżka ceny jego zakupu nad wartością rynkową składników majątku, wchodzących w skład kupionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00